Зам.-министър Неделков: Институциите засилват координацията за предотвратяване на риска от разпространение на заразни болести по животните
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Юни 2026 23:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министър Неделков: Институциите засилват координацията за предотвратяване на риска от разпространение на заразни болести по животните

/КРОСС/  Доброто съвместно сътрудничество и координираните действия на различните компетентните институции са от изключително значение за намаляване риска от разпространение на заразни болести по животните. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните проф. Крум Неделков на работна среща в МЗХ, на която се обсъди усложнената епизоотична обстановка в съседните страни. В нея участие взеха заместник-директорът на Главна дирекция „Гранична полиция" старши комисар Радослав Кулеков, заместник-изпълнителният директор на Българска агенция по безопасност на храните д-р Иван Шиков, изпълнителният директор на Центъра за оценка на риска по хранителната верига д-р Койчо Коев, както и експерти.

По време на срещата се дискутираха съвместните мерки за недопускане на нерегламентиран превоз и незаконно навлизане на селскостопански животни на територията на страната.

„В настоящата ситуация е изключително важно институциите да обменят своевременно информация и да предприемат общи действия за ограничаване на риска. Само по този начин можем да гарантираме ефективна превенция", подчерта проф. Неделков. Той допълни, че в максимална степен е нужно да се ограничат възможностите за нерегламентирано навлизане на животни от държави с въведени ограничения.

Участниците се обединиха около необходимостта от засилване на междуинституционалния контрол чрез изготвяне на рискови профили за нерегламентиран превоз на животни, повишаване на контрола по вътрешните пътища и граничните контролно-пропускателни пунктове, както и разширяване на мерките за дезинфекция на транспортните средства.

Зам.-министър Неделков посочи, че е нужно да се работи и за надграждане на контрола и дезинфекцията по границите. „По този начин ще имаме устойчиви мерки, които ще дадат резултати в дългосрочен план", категоричен бе той.

Заместник-министърът подчерта, че Министерството на земеделието и храните ще продължи да работи съвместно с всички компетентни институции за гарантиране на високо ниво на биосигурност и защита на животновъдния сектор в страната.