Ускоряване на индустриалното сътрудничество между България и Полша договориха вицепремиерът Пулев и министърът на държавните активи на Полша Войчех Балчун
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Юни 2026 15:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ускоряване на индустриалното сътрудничество между България и Полша договориха вицепремиерът Пулев и министърът на държавните активи на Полша Войчех Балчун

/КРОСС/ Вицепремиерът отправи покана към полските компании да разширят инвестиционното си присъствие в България

Вицепремиерът и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев проведе среща в Гданск с министъра на държавните активи на Република Полша Войчех Балчун. На нея двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на индустриалното и икономическото сътрудничество между България и Полша.

Вицепремиерът Пулев акцентира върху проведената ден по-рано среща между министър-председателите на България и Полша Румен Радев и Доналд Туск, по време на която бяха очертани основните приоритети за развитие на двустранното партньорство. „Основният ни приоритет е ускоряването на индустриалното сътрудничество", заяви Пулев, като подчерта, че България и Полша имат исторически връзки, културна близост и значителен потенциал за съвместна работа.

Като ключови области на сътрудничество той посочи, индустриалното производство, иновациите, изкуствения интелект, транспортната свързаност, енергетиката и отбранителната индустрия.

По време на срещата Пулев подчерта значението на подготвяното двустранно споразумение, което ще създаде институционална рамка за сътрудничество в области от взаимен интерес, сред които трансфер на технологии, иновациите и технологичното развитие. „Искаме доброто сътрудничество да придобие по-институционализирана форма, за да можем професионално и систематично да развиваме отношенията си. Именно затова е необходимо подписването на рамковото споразумение, като ще ускорим неговото подписване", изтъкна той.

Вицепремиерът подчерта, че правителството работи за насърчаване на икономическия растеж чрез по-тясно партньорство между публичния и частния сектор, както и за привличане на стратегически инвеститори. По време на срещата министър Пулев отправи покана към полските компании да разширят инвестиционното си присъствие в България. „Искаме да насърчим нашите стратегически партньори, каквато е Полша, да открият нови възможности за инвестиции в България. Можете да разчитате на страната ни като предвидим и надежден партньор", бе категоричен вицепремиерът.

Той посочи, че потенциал за съвместни проекти съществува в редица сектори, сред които, енергетиката, транспортната свързаност, високите технологии и иновациите.

Министър Пулев изрази интерес България да се възползва от успешния полски опит в провеждането на икономически реформи. „Полша е изключително успешен модел за развитие. От 1990 до 2025 година статистиката за ръста на полската икономика е наистина впечатляваща", посочи той.

Сред основните теми в разговора бяха още развитието на публично-частните партньорства и управлението на държавните предприятия. „В Полша успяхте да изградите ефективен и професионален подход", отбеляза министър Пулев, като изрази готовност за активен обмен на експертен опит между двете държави.

От своя страна министър Балчун заяви, че Полша е готова да сподели своя опит и подкрепи идеята за по-тясно сътрудничество. „България има много светла перспектива. Ние можем да споделим нашия опит. Това ще бъде положително за всички нас", каза той.

Пулев и Балчун обсъдиха и подкрепата за малки и средни предприятия, които да бъдат листвани едновременно както на Българската фондова борса, така и на Варшавската фондова борса, която би била много подходящ партньор и би предоставила отлични възможности за развитие.

В края на срещата двамата министри се обединиха около необходимостта от продължаване на експертния и политически диалог и организиране на двустранен бизнес форум, който да насърчи контактите между компаниите и да създаде нови възможности за инвестиции, индустриално партньорство и технологично сътрудничество между България и Полша.