Столичната община възстанови традиционния парапет пред сградата на Държавна агенция „Архиви“ и БНБ
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Юни 2026 15:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Столичната община възстанови традиционния парапет пред сградата на Държавна агенция „Архиви“ и БНБ

/КРОСС/ Завършиха строителните дейности, които възложи Столична община, за възстановяване на историческия характерен парапет пред сградите на Държавна агенция „Архиви" и Българската народна банка на ул. „Московска" в София.

Предпазният парапет беше силно компрометиран, а на места и разрушен, което създаваше риск за безопасността на преминаващите пешеходци. В тази връзка Столична община предприе дейности по обновяване и възстановяване на пешеходното пространство. Строително-ремонтните работи започнаха преди месец и бяха изпълнени по проект, съгласуван с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).

Характерният парапет е част от историческия облик на града и е елемент от паметник на културата с местно значение. Всички извършени дейности са съобразени с изискванията за опазване на архитектурния облик и историческата среда на пространството.

В рамките на ремонта са изпълнени мерки за консервация и реставрация на подпорната стена, както и ремонт на тротоарната настилка, стълбището и парапетната конструкция. Премахнати са компрометираните мазилки и е положена нова мозайка. Възстановени са парапетите и стълбището, а тротоарната настилка е ремонтирана.

Възстановяването и обновяването на това пространство е малка, но важна част, тъй като то осигурява достъп както до входовете на двете административни сгради, така и до най-малката и изцяло пешеходна улица в София - ул. „Малко Търново".

„С възстановяването на историческия парапет на ул. „Московска" подобряваме безопасността на пространството и съхраняваме част от архитектурния облик на София. Целта ни е да съчетаем грижата за културното наследство с качественото обновяване на градската среда", заяви заместник-кметът по направление строителство Никола Лютов.