След сигнал на „Възраждане“: Проверка потвърди лошото състояние в ИСУЛ
Секция: Здраве
27 Юни 2026 11:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
След сигнал на „Възраждане“: Проверка потвърди лошото състояние в ИСУЛ

/КРОСС/ Народният представител от „Възраждане" Петър Петров постави по време на парламентарния контрол въпроса за лошото санитарно-хигиенно състояние на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ", след като получи сигнал за амортизирана материална база и недопустими условия, в които ежедневно се лекуват пациенти и работят лекари, медицински сестри и санитари. В подкрепа на изложените факти той представи и актуални снимки от отделението.

По думите му става въпрос за най-старата и авторитетна клиника по ортопедия и травматология в България, която днес функционира в среда, несъответстваща на стандартите за съвременно здравеопазване.

„Амортизирани стаи с олюпени стени, оголени електрически кабели и сериозни санитарно-хигиенни проблеми - това са условията, в които се лекуват пациенти и работят медицинските специалисти. Това не е просто естетически проблем, а въпрос на безопасност, качество на лечението и уважение към хората, които ежедневно се борят за здравето на пациентите", заяви Петър Петров.

Народният представител подчерта, че подобно състояние е недопустимо за държавна университетска болница и припомни, че Министерството на здравеопазването, регионалната здравна инспекции и Изпълнителна агенция „Медицински надзор" разполагат с всички законови механизми да упражняват контрол върху материалната база и условията за лечение в лечебните заведения.

„Когато има подобни сигнали, институциите трябва да реагират незабавно. Не може пациенти и медицински специалисти да бъдат принудени да пребивават в условия, които не отговарят на съвременните изисквания за болнична среда", посочи Петров.

В отговора си министърът на здравеопазването съобщи, че след внесения от Петров въпрос е разпоредена незабавна проверка от Столичната регионална здравна инспекция, проведена още на следващия ден. При нея е установено, че сградният фонд на клиниката е силно амортизиран и ремонт там не е извършван около 35 години. Издадено е задължително предписание за извършване на ремонт и отстраняване на констатираните нередности. Министърът разкри, че още през 2023 г. болницата е поискала капиталови средства за ремонта, но незнайно защо, внесените в Министерството на здравеопазването документи, така и не са били придвижени от администрацията, до кабинета на министъра за одобрение. Обяви също така, че още на другия ден след извършената проверка от РЗИ по сигнала на Петър Петров, лечебното заведение е внесло в Министерството ново искане за спешно финансиране в размер на 2 678 708 евро с ДДС. Ведомството обаче ще изиска актуализирана и подробна количествено-стойностна сметка за това, колко точно ще струват ремонтите и реновацията в клиниката, преди да пристъпи към финансирането им, с цел недопускане на злоупотреби с публични средства.

Министърът посочи, че внесеният въпрос е дал основание за проверка на финансовото състояние на лечебното заведение. Оказва се, че УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ" отчита приходи за над 106 млн. лева, но натрупаната загуба достига 19,185 млн. лева, като по думите ѝ дружеството е декапитализирано.

В репликата си Петър Петров благодари за бързата реакция на Министерството на здравеопазването и Столичната РЗИ след искане от народен представител за проверка.

„Радвам се, че Министерството реагира толкова бързо. Когато народните представители поставят реален обществен проблем, изпълнителната власт трябва незабавно да извърши проверка и да предприеме действия. Най-важното е, че проверката потвърди изложените в сигнала факти и вече има конкретни предписания за ремонт. Очевидно проверката е мотивирала ръководството на болницата да започне процедура по осигуряване на финансиране за такъв ремонт", заяви народният представител от „Възраждане".

По думите му обаче ремонтът е само първата стъпка към решаването на проблема.

„Най-малкият проблем вече са санитарно-хигиенните условия. Те са видимият резултат от години бездействие. Когато една държавна болница разполага с приходи за над 100 милиона лева, а в същото време отчита близо 19 милиона лева натрупани загуби, е очевидно, че трябва да бъде обърнато много по-сериозно внимание на начина, по който се управляват публичните средства", подчерта Петър Петров.

Той призова Министерството на здравеопазването не само да проследи изпълнението на ремонта, но и да упражнява постоянен контрол върху управлението на държавните лечебни заведения.

„Необходимо е държавата да бъде много по-взискателна към управлението на собствените си болници. Публичните средства трябва да се разходват ефективно, а пациентите и медицинските специалисти да получават достойни условия. Само така подобни сигнали няма да се повтарят", заяви той.

Петров подчерта, че целта на поставения въпрос е реално подобряване на условията за лечение и работа в едно от най-значимите лечебни заведения в страната.

От „Възраждане" заявяват, че ще продължат да следят изпълнението на дадените предписания, осигуряването на необходимото финансиране и последващите действия на Министерството на здравеопазването, докато ремонтът бъде реализиран и пациентите и медицинските специалисти получат условия, отговарящи на съвременните стандарти за здравеопазване.