56 деца от 27 български училища в чужбина участваха в Международен конкурс по четене в Париж
Секция: Наука
28 Юни 2026 12:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
56 деца от 27 български училища в чужбина участваха в Международен конкурс по четене в Париж

/КРОСС/ Скъпи деца, тук сте се събрали от различни краища на света. В ежедневието си говорите различни езици. Българският език обаче ви свързва и благодарение на неделните училища днес всички можете да общувате помежду си. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Георги Вълчев поздрави участниците в Десетия международен конкурс за четене на български език за ученици от 1. и 2. клас от българските училища в чужбина, чийто домакин тази година беше Българското училище „Кирил и Методий" в Париж.

Той призова децата да продължават да учат с постоянство, да следват всеотдайността на своите учители и да се вслушват в родителите си. „Така ще запазите връзката си с България, ще бъдете граждани на света и горди българи", каза още министърът.

Учениците Николас Хулала от българското училище „Христо Ботев" в Братислава и Леа Тодорова от неделно училище „Кирил и Методий" в Париж бяха „короновани" за цар и царица на буквите.

Проф. Вълчев връчи плакет на Министерството на образованието и науката на директора на училището Камелия Конакчиева-Трибулен за приноса към съхраняването на българския език и култура сред сънародниците ни във Франция. Той отличи и най-малките участници в конкурса със статуетките „Буквознайко" - първокласничката Александра Кохчиева от БНУ „В. Левски" в Лийдс и второкласничката Мина Мария Йоанна Шустер от БНУ „Ран Босилек", Брюксел, Белгия.

Шестдесет и пет ученици от български училища в Белгия, Великобритания, Германия, Ирландия, Нидерландия, Словакия, Украйна и Франция премериха сили в конкурса, който тази година се проведе под патронажа на посланика на България във Франция Радка Балабанова-Рулева. Домакин е Българското училище „Кирил и Методий" в Париж, а инициативата се реализира с подкрепата на Националната програма на МОН „Роден език и култура зад граница".

През целия ден за участниците и гостите бяха организирани творчески работилници, кътове за снимки и срещи с героите от театралния клуб на училището. Учениците преминаха през трите кръга на конкурса, а програмата беше допълнена с изпълнения на вокална група „Китчица", участие на победители от предишни издания и театралната постановка „Огнивото" по приказката на Ханс Кристиан Андерсен, представена от учителките Ваня Донева и Ирина Георгиева.

В рамките на посещението си министърът даде интервю на младите репортери Жул и Зофия от 6. клас в БНУ „Кирил и Методий" - Париж, които отразяваха конкурса.

Конкурсът е създаден през 2017 г. по инициатива на Българското неделно училище „Аз Буки Веди" в Кьолн, Германия. Тази година се проведе неговото десето издание, като всяка година домакин е различно българско училище в чужбина. Журито беше с председател проф. Живка Колева-Златева и членове доц. д-р Илиана Чекова-Димитрова, Цвета Брестничка и Валентина Стоева.

По време на церемонията Димитринка Никлина, ръководител на Българското училище „Св. св. Кирил и Методий" в Дортмунд, прие символично домакинството на следващото издание на конкурса.

Сред гостите бяха народният представител Елисавета Белобрадова, секретарят по култура, образование и връзки с българите зад граница на президента Милена Димитрова, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина Райна Манджукова и представители на българската общност във Франция.

Секретарят на президента прочете и поздравителен адрес на Илияна Йотова до участниците и организаторите на форума.