Руслан Трад: "Прогресивна България" няма капацитета да управлява изцяло процесите в страната. Не само политическите, но и онези, които не са видими
Секция: ПОЛИТИКА
13 Юли 2026 08:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Руслан Трад: "Прогресивна България" няма капацитета да управлява изцяло процесите в страната. Не само политическите, но и онези, които не са видими

/КРОСС/  „Прогресивна България" няма капацитета да управлява изцяло процесите в страната. Не говоря само за политическите процеси. Говоря и за онези, които не виждаме видимо - подземния свят, структури, които за тях е важно в България до някаква степен да няма силно правителство. Това каза Руслан Трад - сътрудник по глобална сигурност в Атлантически съвет на САЩ, журналист в "Капитал" и част от журнала „Де Ре Милитари", в предаването "120 минути" по бТВ.

В момента Радев не разполага нито с финансите, нито с хората да контролира тези процеси и от тук идва проблемът, добави той. „Той идва с конкретна цел - трябва да излъчи конкретен наратив, който да се хареса на Москва. Това не се отрича дори в партията на Радев. От друга страна парите от Брюксел не могат да бъдат заменени с нищо друго. Тук идва нещо тежко за тях - те влизат от популистки в популистки наратив, в който никой не е доволен от техните действия, нито избирателите им, нито партньорите в Брюксел. Виждаме огромни разлики от говоренето тук и навън", коментира Трад.

Той коментира срещата на върха на Алианса в Анкара.

Според него САЩ продължават да са много важен партньор на Европа, особено по отношение на конфликта в Украйна. „Би било много трудно САЩ да спрат търговията си в Испания. По статистика това дори е по-изгодно за тях, отколкото за Испания. Това са стари партньорства, които няма да бъдат прекратени лесно заради емоционалните сблъсъци между премиера на Испания и Тръмп", коментира експертът.

Той коментира и промяната в отношението на Тръмп към Зеленски през последната година и половина. „Тръмп се държа отвратително със Зеленски в Белия дом, но основното е какво е заложено на карта. От една страна е много важно егото на Тръмп, но неговата администрация всъщност осъзнава промяната във ветровете. Балансът на силите със сигурност се променя. Тръмп вижда, че Зеленски вече има карти в ръкава. През времето между разговорите тогава и сега Украйна много подсили своите възможности, до такава степен, че сега се обсъжда експорт на военни продукти на украинската промишленост към други държави - нещо, което преди беше немислимо. Дали ще се изпълни договор за „Пейтриът" сега дори не е от значение. Важно е посланието, което отправи Тръмп", заяви Руслан Трад.

В момента Украинската армия дестабилизира фронта в Запорожие, а руснаците се изтеглят от този фронт. „Дестабилизира окупационната администрация в Крим и в другите окупирани зони, както и граничните райони на Русия. Това нямаше много вероятно да се случи без два фактора - подсилването на военната индустрия с новите модели дронове и балистични ракети и ролята на американското разузнаване. Потвърдено е, че САЩ снабдява с жизненоважни данни украинските сили при дълбокобойни удари навътре в руска територия", поясни Трад.

По думите му Русия вече показва слабости в отбраната си, като в същото време продължава да действа като подизпълнител на китайския геополитически модел. „За последните месеци се промени балансът в контекста на войната с Иран. Руската федерация опита да капитализира печалби, защото се надяваше да изнася петрол. Това не се случи заради ударите на Украйна по инфраструктурата и най-вече по европейските пристанища на Русия", каза той.