Георги Георгиев от "Възраждане" поиска отговори от мястото на падналия край Кардам дрон: Предупреждавахме, че България ще понесе последиците
Секция: ПОЛИТИКА
09 Август 2026 09:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Георги Георгиев от "Възраждане" поиска отговори от мястото на падналия край Кардам дрон: Предупреждавахме, че България ще понесе последиците

/КРОСС/ Георги Георгиев от "Възраждане" поиска отговори от мястото на падналия край Кардам дрон: Предупреждавахме, че България ще понесе последиците

Зам.-председателят на "Възраждане" беше единственият представител на политическа сила, който пристигна в района, докато Гранична полиция, военни и специализирани екипи все още извършваха действия по обезопасяването на останките.

Броени часове след като дрон навлезе в българското въздушно пространство, премина границата с Румъния и се взриви край село Кардам, заместник-председателят на "Възраждане" Георги Георгиев пристигна в района на инцидента, за да се запознае лично със ситуацията и да покаже какво се случва на място.

Докато институциите извършваха огледи, а периметърът беше строго охраняван от Гранична полиция, военнослужещи и специализирани екипи, той беше единственият представител на политическа сила, който отиде на място и излъчи на живо реалната обстановка.

По официални данни, дронът е навлязъл в българското въздушно пространство в 08:10 часа през границата с Румъния и се е взривил в слънчогледова нива на около 100 метра навътре в българска територия. Инцидентът е станал само на около километър от компресорната станция "Кардам" - част от Трансбалканския газопровод. Пострадали и материални щети няма, но районът незабавно е бил отцепен.

"Намираме се на мястото, където падна бойният дрон на българска територия. Районът е отцепен. Гранична полиция охранява територията", заявява Георгиев в началото на живото си включване, докато камерата показва черните пътища, нивите и полицейските автомобили, разположени около мястото на инцидента.

Продължавайки към мястото на инцидента, той показва специализиран микробус, за който предполага, че е на сапьорските екипи, ангажирани с обследването на останките. По думите му до района могат да достигнат единствено високопроходими автомобили, а достъпът за цивилни е невъзможен.
Още в първите минути Георгиев поставя въпроса, който според него си задава всеки български гражданин.

"Въпросът е защо стигнахме дотук? Предупреждавахме многократно. Многократно давахме тази информация, че когато изберем този път, ще получим още по-лошо и още по-близо."

По думите му в района вече се провежда специализирана операция по обезопасяване, тъй като от дрона са останали единствено фрагменти след взрива.

"Вече дрон няма. Въпросът е дали е само един", коментира той и добавя, че е получил информация от свои съмишленици за възможни други забелязани летящи обекти, като подчертава, че очаква компетентните институции да изяснят всички факти.


Той подчерта, че целта му не е да пречи на работата на службите, а да покаже реалната ситуация на място и обществото да получи информация от първа ръка.

"Да отразим това, което се е случило... Ние сме призвани да дадем възможно най-голяма гласност на въпросния случай."

Докато върви към кордона, Георгиев показва непосредствената близост на държавната граница.

"От тази страна е Румъния, а от тази е България."

Малко по-късно той отново насочва камерата към района и казва:

"Това е българската граница. Буквално на около 100 метра от нея е паднал бойният дрон."

Според него именно тази близост показва колко сериозен е инцидентът.

"Днес бойният дрон пада само на броени метри от българската граница."

След няколко минути Георгиев достига до полицейския кордон. Представя се пред служителите на Гранична полиция, обяснява, че излъчва на живо и пита дали може да продължи към мястото на инцидента. Отговорът е категоричен - достъпът е забранен заради продължаващата операция. Георгиев заявява, че няма да възпрепятства работата на служителите, благодари им и се оттегля.

Веднага след това той обяснява защо е дошъл в Кардам.

"Ние сме призвани да дадем възможно най-голяма гласност на въпросния случай" и "възможно най-голяма прозрачност на българските граждани."

В следващите минути Георгиев отправя поредица от въпроси към управляващите.

"Доживяхме до това на българска територия да започнат да падат бойни дронове. Защо имахме нужда от това? Надявам се да получим отговори възможно най-скоро от министър-председателя и неговата администрация."

Той обръща внимание и на обстоятелството, че според официалната информация дронът не е бил засечен своевременно от системите за противовъздушно наблюдение.

"Не е ясно дали е само един. Но вече е ясно, че бойни дронове падат на територията на България", заявява Георгиев, като настоява обществото да получи пълна информация за начина, по който безпилотният апарат е достигнал до страната.

В заключение заместник-председателят на "Възраждане" заявява, че според него случилото се край Кардам е тревожен сигнал за състоянието на националната сигурност и поставя въпроса дали подобни инциденти могат да бъдат предотвратени занапред. Той настоява институциите да представят всички факти по случая и заявява, че политическата организация ще продължи да поставя темата в обществения дневен ред.

"Искаме ли още дронове на българска територия? Не, благодарим."

Какво още каза Георги Георгиев, зам.-председател на "Възраждане" тук: -
https://www.facebook.com/stories/103418265156865/UzpfSVNDOjExNTg3MjcyNTM0ODQzMjY=/?view_single=1&source=shared_permalink