Дете на 13 години е причинило големия пожар край Хасково
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Август 2026 10:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дете на 13 години е причинило големия пожар край Хасково

/КРОСС/ Момче на 13 години е причинило пожара, обхванал около 14 хиляди декара в землищата на хасковските села Динево, Малево, Криво поле и Корен, и част от военния полигон край селото. Това съобщи за БТА старши комисар Митко Чакалов, директор на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" - Хасково.

Огънят е локализиран тази сутрин. На място остават шест екипа огнеборци, които през днешния ден ще наблюдават района, за да не се допуснат повторни разпалвания. Огънят е обхванал голям фронт, като около 2000 декара от засегнатите площи са горски насаждения, каза още старши комисар Чакалов.

Пожарът възникна в неделя следобед край село Динево и заради бързото му разрастване се наложи включването на помощ от въздуха. Една от първоначалните версии, по които се работеше, бе човешка небрежност. В хода на проверката разследващите полицаи са получили сведения от местни жители, които са видели две деца край селото да пушат цигари. Впоследствие едно от момчетата е запалило суха растителност, като по думите му е направило това, за да почисти мястото, посочи директорът на пожарната дирекция.

Поради възрастта си детето не носи наказателна отговорност. Двете момчета са били установени и в присъствието на родителите им с тях е проведена беседа в полицията. Предстои материалите по случая да бъдат докладвани на Районна прокуратура - Хасково.

Заради пожара кметът на Хасково Станислав Дечев издаде в понеделник заповед за обявяване на частично бедствено положение на територията на селата Динево, Малево, Криво поле, Корен и Любеново. То остава в сила до сряда.