Георги Димов: Не е изключен горещ военен конфликт в Източното Средиземноморие
Секция: Коментари
12 Септември 2020 13:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Георги Димов: Не е изключен горещ военен конфликт в Източното Средиземноморие

/КРОСС/ "Където има петрол и газ, ситуацията е съпроводена с кръв и сълзи. Горещ военен конфликт в Източното Средиземноморие не е изключен. Териториалните спорове могат да се решат или чрез директни преговори, или от Международния трибунал в Хага. Атина ще отнесе този въпрос там", заяви бившият генерален консул в Одрин Георги Димов в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.

"След срещата между 7-те средиземноморски държави от ЕС, в която не е включена Турция, се представи заключителната декларация, изразяваща солидарност към Кипър и Гърция срещу враждебната политика на Турция в региона".

Гостът обясни, че на дневен ред са конкретни мерки под формата на санкции срещу Турция, ако тя не коригира поведението си. 

"В акваторията на остров Кипър има разкрит 8 млрд. барела петрол и 3,5 трлн. кубически метра газ. И едното, и другото представлява една десета от запасите на Русия".

Димов твърди, че позицията на Турция не е издържана от международна правна гледна точка поне по две линии – по отношение на северно кипърско-турската република и във връзка с конвенцията на ООН от 1982 г. за международното морско право, където е предвидено, че островите имат право на континентален шелф и изключителна икономическа зона.

"Турция не искае да признае това и е в противоречие на конвенцията", обясни той.

Третото, което той подчерта, е че през 2016 г. Турция едностранно напуска преговорите по тези въпроси.

"Нападението на турски кораби над френска фрегата са генезисът на рязката ескалация на напрежението между Турция и Франция. Освен това Франция и Италия са получили концесия от Кипър в този район за добив на природен газ и петрол. Заради това интересът е силен".

"Източното Средиземномореие се свързава и със ситуация в Беларус. Има напрежение между Германия и Русия и относно предполагаемото отравяне на Алексей Навални. Турция и Германия, от друга страна, имат общи интереси въпреки различията. Берлин е за правилното смесване на ценности и интереси", отбеляза още бившият генерален консул в Одрин.