• 11 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8145
  •  GBP / BGN 2.2728
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 12°C

Разкриха тайният живот на птицата Додо (видео)

Разкриха тайният живот на птицата Додо (видео)

/КРОСС/ За първи път учените сглобяват пълния жизнен цикъл на изчезналата легендарна птица Додо, съобщи NewScientist.

Додо (Raphus cucullatus) са големи нелетящи гълъби, които са живели в блатата и пещерите на остров Мавриций. Те са унищожени в рамките само на 100 години, след като европейските моряци достигат и колонизират Мавриций през 16-ти век.

"Ние знаем толкова малко за тези птици, затова всичко ни изненадва", разказва ръководителят на изследването Делфин Ангст (Delphine Angst) от Университета на Кейптаун в Южна Африка.

Ангст установи, че жизненият цикъл на птицата Додо претърпява развитие, за да отговори на сезонните цикли на времето на острова. За птицата е предизвикателство да оцелее при тежки атмосферни условия и периодичен недостиг на храна през южното лято между ноември и март.

През неблагоприятните времена птиците започват да линеят и подменят повредените пера. "До юли те ще имат напълно ново оперение и започват следващия цикъл на репродукция", разказва Ангст. През август започва овулацията на женските и снасянето на яйца, които се излюпват през септември, което позволява на младите новоизлюпени да израснат достатъчно големи, за да оцелеят през следващото лято на това полукълбо.

Костите "говорят"

Ангст и нейните колеги анализират структурата и състава на 22-кости от 22 птици Додо. С едно изключение, всички кости са от задните крайници.

Някои от птиците са били непълнолетни - костите им съдържат много незрели костни клетки, които могат да бъдат бързо да се отлагат, което позволява на птиците да растат бързо.

Други кости имат големи кухини, които съответстват на цикъла на смяната на перата. "За да се произвеждат нови пера, птиците се нуждаят от допълнително калций, а кухините показват, че са го извличали от костите", обяснява Ангст.

Констатацията, че птиците са имали цикъл на линеене, обяснява защо описанията на моряците за птицата често се различават. "Някои съобщават за нежно черно оперение, най-вероятно в началото на линеенето. Други описват смес от нежен пух и истински пера. А някои докладват за птици, покрити с истински пера, най-вероятно, това са птици, завършили цикъла", разказва Ангст.

Екипът дори идентифицира две кости като женски. Тези кости съдържат допълнителна тъкан, наречен медуларна кост, която е жизнено важен източник на калций за черупките на яйцата и е уникална за женските.

"Впечатляващо е, че екипът може да идентифицира, тези два екземпляра като женски", отбелязва Хелън Джеймс (Helen James), уредник в отдела за птици в Националния музей по естествена история Смитсониън във Вашингтон. "Двете женски кости са подобни по размер на останалите кости, което опровергава по-ранна идея, че мъжките и женските Додо са имали много различни размери като възрастни".

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.