• 03 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 12°C

Архитекти в Пловдив скочиха срещу превръщането на емблематична зала в изложба с динозаври

Архитекти в Пловдив скочиха срещу превръщането на емблематична зала в изложба с динозаври

/КРОСС/ Гилдията на архитектите в Пловдив се обяви против превръщането на емблематична зала за радостни обреди в експозиция с динозаври. В открито писмо от Съюза и Камарата на архитектите заявяват, че са потъпкани авторските права на създателя на залата и че не е проведен публичен дебат преди преустройството.

Недоволството е заради реконструкцията на зала „Лотос", построена през 1973 г. като част от Дома на новороденото. Залата, в която са извършвани кръщенета и бракосъчетания, попада в общ ансамбъл с Дома на младоженците. През последните години не се използва, а през 2016 г. общината, която е собственик на сградата, я прехвърля на Природонаучния музей. Архитектите в града обаче не са съгласни.

Арх. Петко Костадинов, председател на Камарата на архитектите в Пловдив коментира казуса така: Ние сме силно смутени относно намерението на общината да смени функцията на тази сграда, защото това е една знакова сграда не само за Пловдив.

Вътрешността на зала „Лотос" обаче вече е превърната в пещера, в която ще има и макети на динозаври. Теофана Михова е дъщеря на един от създателите на сградата - арх. Димка Танева, и наследник на авторските права. Казва, че 96-годишната ѝ майка е огорчена, защото мнението ѝ не е зачетено, въпреки срещата с директора на музея.

"Това, което не ѝ е приятно е, че въпреки срещата им, това се е случило и е възложено проектиране на колега, който не е сметнал за необходимо да съгласува с нея проектите и да се съобрази с мнението ѝ.", коментира арх. Теофана Михова, наследник на авторските права.

Това според гилдията на архитектите нарушава Закона за авторското право и може да бъде заведено съдебно дело. От Природонаучния музей заявиха, че залата е предназначена за изкуство и култура, а статутът ѝ не се променя, тъй като общината е дала разрешение за обновяването. Подчертаха, че не са имали и експертно мнение, с което да се съобразят, и че залата с динозаври е единственият липсващ модул в музея. Огнян Тодоров, директор на Природонаучен музей - Пловдив изложи гледната точка на управляваната от него институция. "Всички деца, когато дойдат, питат: къде са ви динозаврите. Ние не сме измислили топлата вода. Такива зали, с подобен тип оформление, има в много европейски музеи, в много световни музеи.ѝ", каза Тодоров.

От гилдията на архитектите заявиха, че ще настояват залата да бъде възстановена в автентичния ѝ вид и ще искат да се превърне в център за детско творчество.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.