• 26 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8245
  •  GBP / BGN 2.2829
  •  CHF / BGN 1.9974
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

От началото на тази година Русия намали производството на петрол

От началото на тази година Русия намали производството на петрол

/КРОСС/ Русия съкрати производството си на петрол от началото на януари с около 100 хиляди барел на ден спрямо нивата на добив през предходния месец в резултат на споразумението с ОПЕК за глобално ограничаване на производството, съобщава агенция Ройтерс, позовавайки се на два руски енергийни източника.

Според тях производството на петрол и на кондензиран природен газ е било в размер на около 11,1 млн. барела на ден през периода от 1-ви до 8-и януари спрямо 11,21 млн. барела през декември 2016-а и под върховете от 11,247 млн. барела, достигнати през октомври, което е сигнал, че Русия започва да привежда в изпълнение договореното с ОПЕК споразумение за ограничаване на производството на ценната енергийна суровина.

Руският енергиен министър Александът Новак отбеляза, че с оглед на постигната сделка, производството на петрол ще бъде понижено през първите шест месеца на настоящата година към 10,947 млн. барела на ден. Той също така посочи, че Русия планира да намали добивите с 200 хиляди барела ежедневно през първото тримесечие и с общо 300 хиляди барела през второто тримесечие.

Трябва обаче да се има предвид, че намаляването на производството е факт в момент, когато Русия е обхваната от голям студ, като температурите в Западен Сибир - основна добивна област, достигнаха до -60 градуса по Целзий.

Други страни, включително Саудитска Арабия, която е най-големия петролен износител в света и водещ член на ОПЕК, също започна да съкращава своето производство. Според източник от Персийския залив, производството на суров петрол в Кралството ще бъде съкратено през януари с поне 486 хил. барела до 10,058 млн. барела на ден, като по този начин Саудитска Арабия ще изпълни изцяло постиганото преди време споразумение.

Въпреки тези новини, цените на "черното злато" се понижават през днешната търговия с близо 2%, тъй като инвеститорите са обезпокоени относно продължаващото повишение на разработваните петролни находи в САЩ. Според данни на компанията за петролни услуги Baker Hughes, американски петролни сондажи се увеличиха през седмицата до 30-ти декември за десета поредна седмица, нараствайки до 529 от 525 седмица по-рано, достигайки най-високо ниво от декември 2015-а година насам.

Редица анализатори отбелязват, че по-високото производство на суров петрол в САЩ се очаква да затрудни постигането на глобален баланс между търсене и предлагане на ценната суровина след решението на страните-членки на ОПЕК от 30-ти ноември да намалят добивите до 32,5 млн. барела на ден за първите шест месеца на настоящата година.

По-силният щатски долар също натежава върху петролните цени, тъй като американската валута поскъпна рязко през последните няколко седмици с оглед на очакванията за по-агресивно вдигане на лихвите в САЩ, правейки по този начин "черното злато" по-скъпо за притежателите на други валути.

Днес фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през февруари се понижават с 1,94% към 52,94 долара за барел, докато фючърсите с доставка през март на петрола сорт брент се понижават с 2% към 55,97 долара за барел.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.