-
07 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6795
GBP / BGN 2.2411
CHF / BGN 2.0885- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Мая Манолова и "Активни потребители" организират обществена дискусия за енергийната бедност
25 Юли 2016 | 08:28
/КРОСС/ Омбудсманът Мая Манолова, заедно с националната асоциация "Активни потребители", организира обществена дискусия, посветена на енергийната бедност. Идеята на форума е участниците да се обединят около мерки за защита след либерализацията на пазара и повече енергийна сигурност за уязвимите потребители у нас.
Оценка на Евростат от април тази година сочи, че 1/3 или около 35 на сто от българите живеят в риск от бедност - не могат да поддържат дома си топъл, не покриват сметките и жизнения си стандарт.
Цифрите показват още, че два милиона и половина души търпят тежки материални лишения. По данни на ЕК, България е на първо място по енергийна бедност сред страните-членки ЕС.
Дали ще вадим числата с монетарната бедност, дали ще вадим числата с това, колко процента от сметките на най-бедните заемат сметките за ток, дали ще извадим критерия "неплатени сметки", дали ще извадим критерия "състояние на сградния фонд", който и критерий да извадим - ние сме на дъното, обяви общественият защитник Мая Манолова.