•  GBP / BGN 2.2837
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Времето:  София 10°C

Биатлонистите на Русия спечелиха щафетите в Оберхоф

/КРОСС/ Русия спечели щафетите при мъжете и жените от поредния кръг в Световната купа по биатлон в германския център Оберхоф. Руските квартети бяха най-силни при променливите условия и надделяха в стартовете.

Дотук Русия нямаше подиум в класическите щафети от началото на сезона в Хохфилцен, както и смесените в Поклюка.

При мъжете Максим Цветков, Евгений Гараничев, Дмитрий Малишко и Александър Логинов победиха щафетата на Франция при мъжете. Руснаците не направиха нито една наказателна обиколка и използваха само шест допълнителни патрона, финиширайки с време 1:20.54.3 часа.

Четворката на Франция в състав Антонин Гигона, Симон Дестьо, Кентен Фийон Майе и Мартен Фуркад завърши с пасив от 1.01 минути, а на трето остана щафетата на Австрия.

Българската четворка Антон Синапов, Владимир Илиев, Димитър Герджиков и Красимир Анев не завърши. Българите бяха спрени след трети пост, след като бяха застигнати с обиколка от лидерите. Освен българският състав още девет щафети не финишираха.

Състезанието при мъжете беше много оспорвано, като след първи пост общо четири щафети се събраха в рамките на две секунди - Франция, Германия, Русия и Чехия. След това на втори пост Цветков даде ключово предимство на Русия, което до края не беше изпуснато. В топ 10 влязоха още Чехия, Швеция, Италия, Норвегия, Германия, Словения и Швейцария. Норвежкият тим беше без големите си звезди Йоханес Тингес Бьо и Тарей Бьо.

При жените Даниела Кадева, Емилия Йорданова, Милена Тодорова и Десислава Стоянова завършиха 14-и. България не беше завършвала шафета при жените в Оберхоф от 2011 г., а този път завърши на шест минути, с четири наказателни обиколки и 12 допълнителни патрона.

В състезанието при дамите победата грабна Русия в състав Евгения Павлова, Маргарита Василева, Лена Куклина и Екатерина Юрлова-Перхт. Руският квартет не направи нито една наказателна обиколка, като използва осем допълнителни патрона и завърши за 1:18:46.3 часа. Рускините изпревариха представителките на домакините. Германия беше в състав Хорхлер, Хилдебранд, Пройс и Денизе Херман, като завърши на 33.5 секунди пасив.

Подиумът допълни Чехия на 36.7 секунди. Много силни два последни поста направиха Маркета Давидова и Пушкарчикова, които изкачиха тима до място на подиума.

Освен Русия без наказателна обиколка завърши и щафетата на Норвегия, която се класира четвърта.

Българският квартет записа добър старт, като имаше голям шанс да влезе в топ 10 в германския зимен център. След първите два поста, на които бяха Даниела Кадева и Емилия Йорданова, българките бяха сред десетте най-добри. Следващите два поста на Милена Тодорова и Десислава Стоянова обаче допуснаха повече грешки и въртяха наказателни обиколки.

Кадева се представи страхотно, като беше 11-а след първата стрелба, а след позиция прав излезе втора само на 12.8 секунди зад Лиза Витоци. Тя допусна една грешка при стрелбата, с последния си изстрел, но се справи още с първия допълнителен патрон. В бягането Кадева загуби малко и предаде на следващия втори пост на шесто място. 26.8 секунди. Емилия Йорданова

Първата стрелба на втори пост беше много хаотична, като Емилия Йорданова успя да излезе втора с чиста стрелба. Тя беше само на 1.6 секунди зад американката Клеър Игън. При втората стрелба на Йорданова тя беше четвърта, като използва два допълнителни патрона заради две грешки.

Емилия Йорданова предаде на осмо място на 1.26 минути зад Германия, Милена Тодорова. След първата ѝ стрелба тя беше 10-а, но от позиция прав допусна три грешки и влезе за една наказателна обиколка. В крайна сметка Стоянова не успя да навакса на последен пост и така българките останаха 14-и.