• 20 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 20°C

BlackRock – тайният световен магнат

BlackRock – тайният световен магнат

/КРОСС/ Името BlackRock е познато само на внимателните читатели на специализирани икономически списания. Дори познавачката на финансовия свят Хайке Бухтер се сблъсква с това име едва през последните години, когато започва разследванията си, посветени на инвестиционния посредник от Ню Йорк. „Имаше банкери, които говореха за „компанията" или за Лари Финк", спомня си журналистката, която от над 10 години публикува информации от Уолстрийт. Бухтер описва в книгата си BlackRock като могъщ концерн, който никой не познава. А тази компания всъщност управлява активи за 4,7 трлн. долара.

През различни търговски и консултантски платформи на концерна се вливат над 14 трлн. долара, т.е. около 5% от всички финансови активи в света. Но влиянието на BlackRock не е ограничено само върху финансовите активи. Фирмата консултира централни банки и финансови министерства, големи инвеститори и държавни фондове, както и пенсионносигурителни каси в САЩ, застрахователни компании и фондации. Чрез заеми и акции BlackRock финансира и фирми. На финансовия пазар няма почти нищо, в което да не участва и този концерн, твърди Хайке Бухтер, цитирана от „Дойче веле". От една невзрачна сграда в Манхатън шефът на BlackRock Лари Финк и неговите мениджъри дърпат нишките на огромна мрежа от фирми, които например са главни акционери в големите американски банки и имат значителни дялове в различни оръжейни и петролни компании. Събрани заедно, фондовете на BlackRock са най-големият собственик на фирмите, представени в германския борсов индекс DAX. Сам по себе си този факт не е опасен, но е знак за голяма мощ. Ако в днешно време притежаваш дори пет или шест процента от акциите на една фирма, си доста могъщ. Фондовете на BlackRock, а и неговите клиенти печелят всеки път, когато от конвейрите на германските автомобилни концерни слизат готови автомобили, когато миньорите в Южна Америка добиват руда или когато американските учени разработят някакви нови медикаменти.

Лари Финк започва кариерата си в края на `80-те години в инвестиционната банка First Boston. През 1986 г. имиджът му е съсипан, след като погрешните му прогнози за лихвеното развитие докарват загуби от 100 млн. долара. Две години по-късно той основава BlackRock. "Най-влиятелният мъж в модерния финансов свят може лесно да бъде сбъркан с някой счетоводител", пише Хайке Бухтер. Въпреки това Финк е постигнал нещо, което никой друг не е успял. „Той създаде своя собствена империя на Уолстрийт за по-малко от три десетилетия. За да постигнеш подобно нещо, се иска много силно его и невероятна амбиция", казва Бухтер. Именно финансовата криза и фалитът на „Леман Брадърс" ускоряват възхода на BlackRock. 

Компанията на Лари Финк е известна с прецизните си анализи - особено на ипотечните сделки за портфолия от времето на кризата през 2008 година. Така от малък финансов посредник BlackRock се превръща в голям играч на Уолстрийт. За това говори и фактът, че бившият американски министър на финансите Тимоти Гайтнър се обръща към Лари Финк на малко име. Със сигурност би било интересно да се надникне по-отблизо в бизнеса на BlackRock. Това обаче е сложно, включително и поради това, че компанията играе водеща роля в много различни бизнес сектори.

Наскоро американски и китайски медии съобщиха, че американският фондов гигант се е сдобил със специален нов лиценз, който ще му позволи да набира средства директно в Китай за пръв път. За това съобщава висш ръководител на компанията. Така най-големият фонд мениджър в света си проправя път към Поднебесната империя. В интервю, взето в Банкок наскоро, вицепрезидентът Филип Хилдебранд коментира, че „съвсем скоро" неговата компания е получила т.нар. лиценз за квалифицирано местно ограничено партньорство (Qualified Domestic Limited Partnership, или QDLP). Той каза, че BlackRock е отдадена на Китай и ще направи всичко необходимо, за да предлага услуги по управление на активи там. В момент, в който китайският фондов пазар предпазливо се възстановява от най-тежките разпродажби в историята, новият лиценз ще позволи на концерна, който вече извършва някои дейности в страната, по-голяма свобода при набирането на средства на място от китайските инвеститори с високи доходи. Компанията се присъединява към други глобални фондове с подобен лиценз, измежду които Man Group Plc. и Och-Ziff Capital Management Group. Заради нетрадиционните мерки на Пекин да спре пропадането на пазара някои поставиха под съмнение обещанията на втората по големина икономика в света да отвори своите капиталови пазари.

Въпреки че китайските власти не публикуват информация относно QDLP лицензите, BlackRock се оказа сред първите традиционни мениджъри на активи, които получават подобен лиценз, коментират наблюдатели. Хилдебранд отказа да коментира целите на бизнеса на компанията в Китай. Освен това Пекин контролира тясно достъпа до пазара. Чуждестранните управляващи дружества, които искат да предлагат инвестиционни продукти, като цяло трябва да оперират на местна почва чрез джойнт венчъри, в които имат миноритарни дялове, с местни фирми, въпреки че като цяло регулаторите отпускат коланите. BlackRock вече разполага с дял в смесено дружество с Bank of China Investment Management. Хилдебранд, който бе в Тайланд, за да говори на форум, организиран от Централната банка на Тайланд, каза, че не е притеснен от краткосрочната перспектива, а за това дали Пекин остава ангажиран с програмата за реформи. Въведен през 2012 г., лицензът QDLP позволява на чуждестранни алтернативни фонд мениджъри, основно хедж фондове, да набират средства на местна почва и да ги инвестират в чужбина. Първият кръг лицензи бяха предоставени през 2013 година.

Именно затова Хайке Бухтер подробно е проучила мултинационалната компания за инвестиционен мениджмънт, посвещавайки й над 280 страници. В книгата си тя анализира всевъзможни взаимовръзки - като се започне от дяловите участия на BlackRock в германски фирми, та до консултациите за спасяването на Гърция. При това авторката на книгата не сочи укорително с пръст и не обвинява, а просто насочва вниманието на обществеността към поредния икономически гигант, опитвайки се да обясни как функционира днешният финансов свят.

„Сега"

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.