- 01 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.7973
- GBP / BGN 2.3352
- CHF / BGN 2.0780
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Д. Събев: Възприемам референдума в Боливия като урок по демокрация
24 Февруари 2016 | 16:20
/КРОСС/ В Боливия имаше едно демократично движение. Хората бяха заинтересовани какво ще се случи. Неслучайно участието на референдума беше 85%, което е впечатляващо за една страна, която почти няма пътища. Аз го възприемам като урок по демокрация, каза за предаването „12+3" по „Хоризонт" журналистът Димитър Събев, който се върна от Боливия непосредствено преди референдума по въпроса дали президентът Ево Моралес да получи възможност да се кандидатира още веднъж за държавен глава на изборите през 2019 г. Моралес загуби с 49% "за" срещу 51% "против". Събев припомни че под ръководството на Моралес, управляващ от 2006 г., страната е постигнала 95% грамотност, подобреното здравеопазване и бързото повишаване на качеството на живота.
Хората се просвещават, отварят им се очите и в един момент нормалното желание е те сами да определят посоката. Ево Моралес, с този референдум, всъщност не искаше да остане на власт. Той си е официално президент на Боливия до 2020 г. Той искаше през 2020 г. да му разрешат да се кандидатира за до 2025 г.
Обществеността е знаела за твърденията, че Моралес е търгувал с влияние, заяви Събев, който на място е видял, че темата присъства в медиите, което някои западни издания са отричали.
Къдринка Къдринова
Журналистката Къдринка Къдринова допълни, че на резултатите са повлияли случаите на корупция сред кметове и местни управници от управляващата партия „Движение към социализъм", както и очернящата медийна кампания, която спекулира дори със стара любовна връзка на Моралес.Тя се позова на пресконференция на боливийския президент, дадена веднага след реферндума, още докато резултатите не са били ясни, в която той казва: Боливия е добре икономически. Няма откъде да атакуват нашия процес. Затова използват семейни въпроси, водят мръсна война, трупат лъжа връз лъжа. Сегашната атака е и унизяване, дискриминиране, маргинализиране на Ево. Седят и гледат колко ще можем да понесем в името на Боливия. Знам какво си говорят в няко групи на десницата - сега е най-добрият момент да се удари Ево, да не го изберат. В историята на Боливия досега няма друг, който да е стигнал там, където е Ево в този процес. Ех, това е завист! И още - как така индианците, работниците, бедняците ще правят история! Толкова рекорди, колкото имаме, не са били постигани след основаването на републиката. И хайде сега да го спрем това - с мръсна война, с чуждестранна подкрепа... Колко хубаво щеше да е да имаме дебати по идеалогиите ни и по програмите ни. Но няма такова нещо. Има само опит да ни върнат назад, към неолиберализма. Но народът ни знае добре, че тази политика не върви в Боливия.
Няма кой друг да обедини „Движение към социализъм", цитира Къдринова привържениците на Моралес. Боливийският лидер също признава тази слабост.
Хората не искат да се връщат назад към неолиберализма. Искат процесът да продължи, но искат нови хора. Може би не толкова даже Ево да бъде сменен, а тези кметове и местни велможи, които всъщност злоупотребяват, категорична е Къдринова. Тя сравни с теленовела скандала с бившата любовница на Моралес, която сега е служител в китайска компания.
Събев разказа за пътните блокади из цяла Боливия на протестиращи собственици на камиони, недоволни от данъчната политика на Моралес. Реформата е предвиждала и те, като останалите бизнеси в страната, да плащат 13% данък. Превозвачите обаче блокирали големите градове и поискали 6,5% данък. Обществото обаче приело това спокойно. Събев направи аналогия с подобна ситуация, провокирала през 70-те преврата срещу социалиста Салвадор Алиенде в Чили.
Къдринова изтъкна че икономическа война се води в Аржентина, Венецуела и Бразилия. На този фон се откроява и предстоящата историческа визита на американския президент Барак Обама в Куба, преди която той дори проговори на испански, обръщайки се към кубинците: "Ще се видим в Хавана".