• 19 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8315
  •  GBP / BGN 2.2841
  •  CHF / BGN 2.0155
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 5°C

Откритие: болката е „заразна“

Откритие: болката е „заразна“

/КРОСС/Изразът „чувствам болката ти" може да се окаже самата истина. Резулатите от изследване, проведено от учените в Oregon Health and Science University, доказват, че живите същества, намиращи се до някой, който изпитва болка, сами стават физически по-чувствителни към страданието, съобщава STAT News.

Лабораторията на Андрей Рябинин към университета се занимава с изучаването на алкохолизма. Учените изследвали влиянието на алкохола върху мишки и по-специално един от симптомите на алкохолната зависимост - повишената чувствителност към болка.

При опитите мишките били разделени на две групи - на едната давали алкохол и вода, а на другата (контролна) група - само вода. Учените измервали чувствителността към болка на животните и в двете групи - потапяли опашките на мишките в гореща вода, или наранявали лапичките им със специална четка. Изследователите не успели да открият някакви съществени различия между усещането за физическо страдание, което изпитвали мишките от двете групи.

По време на експериментите животните били в една стая. Но след като ги разделили в различни помещения, гризачите от експерименталната група изпитали т.нар. синдром на отмяната - те започнали да чувстват болката по-силно, отколкото „трезвите" мишки.

Учените повторили експеримента, използвайки други причинители на болка - инжектирали мишките с вещества, предизвикващи възпаления, или провокирали „синдрома на отмяната" с помощта на морфин. В контролната група на мишките, които се намирали в същото помещение, чувствителността към болката се увеличила с цели 68%. Изледователите предположили, че по някакъв начин животните усещат страданието на другите гризачи, които се намират в същата стая. Провели и серия експерименти, които доказали, че причината за физическото усещане за страдание в контролната група не е причинена от стрес.

Мишките чувствали чуждата болка, дори когато не виждали другите животни. За да проверят дали това не е свързано с определени миризми, учените сложили в клетките на „контролните" животни, стърготини от клетките на мишките, на които причинявали болка (всички били поставени в различни стаи). И това наистино довело до повишено физическо страдание.

Получените резултати показват, че може би предишните изследвания на болката са били погрешни. Все още няма доказателства, че подобна зависимост съществува и при хората, но експериментите са начало, което може да покаже, че всъщност и това е възможно.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.