• 18 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1628
  •  GBP / BGN 0.8705
  •  CHF / BGN 0.9144
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

България е застрашена от санкции заради строежа на АМ "Струма", според еколози

България е застрашена от санкции заради строежа на АМ "Струма", според еколози

/КРОСС/ Строежът на магистрала Струма през Кресненското дефиле е нарушение на европейското законодателство и може да доведе до сериозни финансови последици за държавата, твърдят еколози, предаде Дарик. Те се обединиха около становището, че в участъкът през дефилето трябва да има или дълъг тунел или да се изработи нов проект, чието трасе не минава от там.

Ако България не спази екологичните изисквания Европейската комисия може да спре финансирането на проекта и да изиска България да върне платените досега пари. В Кресненското дефиле има изключително богато биоразнообразие, което трябва да бъде съхранено, а строежът на открито трасе на магистрала Струма е сериозна заплаха. Ако това се случи Европейската комисия може да поиска връщане на дадените досега пари, каза Фиданка Макграт от мрежата „Бенкуоч".

"Като условие за получаване на финансирането е да се предотврати по всякакъв начин негативно въздействие върху биоразнообразието в Кресненското дефиле. Има алтернативи и се надяваме, че ще бъдат много сериозно разгледани, защото само вариант извън дефилето би било в съгласие е европейското законодателство. Ние смятаме, че ако не се вземе правилното решение за алтернатива, ще се наложи България да връща парите, които е дала Европа за магистралата", посочи Фиданка Макграт.

Възможно е и Европейската комисия да прекрати останалите плащания за строежа на магистрала Струма, в случай, че открие нарушения в проекта, смята Даниел Попов от Бенкуоч. "При завеждането на процедура в съда се постановява глоба за държавата. Тя е длъжна да я плаща докато отстрани проблема", обясни той.

По този начин може да се окаже, че при построяване на магистралата през Кресненското дефиле, държавата ще трябва да плати отново за друго трасе извън дефилето, за да се спрат глобите, твърдят еколозите.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.