• 10 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6807
  •  GBP / BGN 2.2391
  •  CHF / BGN 2.0840
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Кунева: Докладът ще се отрази на еврофинансирането

Кунева: Докладът ще се отрази на еврофинансирането

/КРОСС/ Докладът по механизма за сътрудничество и проверка на ЕК за България ще има пряко отражение върху еврофинансирането. Когато видите в един такъв доклад думата корупция, очаквайте двойни и тройни проверки, за да са сигурни в Брюксел, че парите отиват по предназнчение, а не да захранват българската мафия. Това коментира на пресконференция на Реформаторския блок лидерът на ДБГ Меглена Кунева, като допълни, че определени среди в страната не искат да се знае истината какво пише в евродокладите и искат да манипулират общественото мнение.
Аз посрещам и изпращам всеки доклад от 2001 г., а до 2007 г. и подготвях екшън плановете за тях, така че, в крайна сметка, България стана член на ЕС, категорична бе Кунева. Подготвяйки всяко действие в тях, знам, че ако няма контрол от граждански и професионални общности, всички усилия пропадат, коментира Кунева. Ако все пак след крайно негативнияна ЕК доклад има едно положително нещо, то това е, че гражданите са успели да спрат абсурдните назначени. Това означава, че обществото съзрява и в това е моята наждежда. България е на гражданите, допълни още тя.
Кунева бе категорична, че Европейската прокуратура може да подпомогне страната, включително и за контрола върху прозрачното разходване на средствата, като това ще даде възможност български прокурори да работят по европейски стандарти с резултат в противодействието на корупцията.
Според Кунева само Реформаторският блок може да направи промените, които да върнат достойноството на България. Като такива промени тя очерта коректно и прозрачно назначение на възлови позиции като Главен прокурор, конституционни съдии, Висш съдебен съвет и др., промяна в Конституцията, около която обществото трябва да все обедини, разедлянето на съдиите от прокурорите във ВСС, незабавното спиране на партийните назначения и натиск в съдебната система, администрацията и обществените поръчки. Ако един от тези компоненти е нула обаче, цялото уравнение дава нула, допълни още лидерът на ДБГ.
Тя допълни, че колкото управляващите са по-близо до корупцията и колкото по-често дават примери за скандалност като този български депутат да отива на среща с Асад, толкова България остава по-далеч от Шенген и добрата европейска репутация. Да се очаква да бъдем „наградени" с влизане в Шенген през 2018 година, понеже тогава председателстваме ЕС, е детинщина и бих я сравнила с това Гърция да поиска сваляне на механизма за стабилизирането на икономиката й, понеже председателствала ЕС в този момент.
Йонко Грозев, зам.председател на ДБГ, посочи сред мерките за преодоляване на тежкото състояние в правосъдната система прякото участие на полицейски служби в разследванията на корупция и злоупотреби и съвместните действия на следствията и на прокуратурите на отделните страни, като подчерта, че трябва бързо да се дадат правомощия на тези органи, за да са в състояние реално да осъществяват борба с корупцията.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

куку-руку

ГЕРБ са организирана около своя лидер престъпна група, която разглежда държавата като плячка. Значи ли това, че реформаторите, след като се прегърнаха с ГЕРБ, са съучастници и престъпници?

22.01.2014 16:47:32

червена баба

Как да си обясним тогава думите на Костов, казани преди последните парламентарни избори, че Кунева е поредната червена кукувица,която иска да снесе яйце в синьото гнездо?

22.01.2014 16:46:29

СБОГОМ ГЕРБЕРУГИ

Реформаторският блок, реши да се коалира с Борисов. Ако редовите членове и симпатизанти на ДСБ и остатъците от старото СДС можеха да преглътнат „генерала“, то хапката Първанов вече им заседна.

22.01.2014 16:45:55

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.