• 19 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

Пощенско филателното издание на тема „Регионите в България - Югоизточен регион".

Пощенско филателното издание на тема „Регионите в България - Югоизточен регион".

/КРОСС/На 15 август 2015 г., 11:00 ч. на остров „Св. Анастасия", главният изпълнителен директор на „Български пощи" ЕАД Деян Дънешки ще пусне в употреба издание на тема „Регионите в България - Югоизточен регион".

В официалното валидиране на филателното издание ще вземе участие и
заместник кмета на гр. Бургас Йорданка Ананиева.
Изданието представлява серия от четири пощенски марки с номинални стойности 2 по 0,65 лв. и 2 по 1,00 лв., отпечатано в блок - листа, съдържащи по една серия. Тиражът на серията от четири пощенски марки е 15 000 броя.

Това е последната серия от пощенски марки от поредицата „Регионите в България", в която се изобразени културно-исторически, архитектурни и природни забележителности, както и нематериално богатство на България.

Художник на изданието е изтъкнатият български график и преподавател в Националната художествена академия, гр. София, акад. Иван Газдов, който създаде през последните пет години всички пощенски марки, посветени на регионите в България.

Върху първата пощенска марка от серията е изобразен остров „Св. Анастасия" и манастирът „Света Анастасия.. Това е единствената островна обител в България, част от която е запазена до наши дни.
Върху втората марка е изобразена нестинарска с традиционна носия за региона, като това е един от най-старите български обичаи. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на света. Според някои изследователи корените на ритуала се крият в езическото минало на тези земи и произхождат от култа към Слънцето при траките.

Върху третата марка е изобразено винопроизводството, което е традиционен поминък на региона.
Върху четвъртата марка е изобразен античен съд за съхранение на вещество за мумифициране, намерен при разкопките на археологическия резерват „Кабиле", разположен в близост до Ямбол. Мястото е обявено през 1969 г. за археологически резерват с площ от над 600 дка.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.