• 19 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

Проф. Гечев: Искаме разискване за управление на държавния дълг

Проф. Гечев: Искаме разискване за управление на държавния дълг

/КРОСС/ „Искаме детайлно разискване по въпроса за управлението на държавния дълг на България и неговото обвързване с българската икономика". Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България" проф. Румен Гечев от парламентарната трибуна.

Според него дългът на България продължава да бъде в разумни граници, но той е два пъти по-висок от преди две години. Той е на мнение, че има влошаване на други детайлни показатели на дълга. „Искаме да видим какво правим с дълга, защото други страни използват част от държавния дълг, за да си стимулират икономиката", коментира депутатът. Проф. Гечев обясни, че показателите, свързани с държавния дълг имат съществено отношение за текущото и бъдещото състояние на финансовата система на страната и на нейното икономическо развитие.

„По-голямата част от държавния фискален резерв се намира на депозит в БНБ. Този резерв е почти три пъти по-голям от изискуемия, но каква е доходността от тези депозити за Министерството на финансите, за бюджета на България. Тези 11 млрд. лв. колко носят като приходи, защото разходите са около 2-3% плащания по лихвите на новите заеми", подчерта народният представител. По неговите думи ГЕРБ не изпълняват бюджета в разходната част и припомни, че в парламента са били гласувани 1.3 млрд. лв. за превъоръжаване на българската армия.

„Те не са направени, но управляващите ги отчитат като увеличение на фискалния резерв и съответно намаляване на необходимостта от приемане на нови заеми. Освен това не са изпълнили Закона за бюджета по отношение на капиталовите разходи", каза още той. По неговите думи бедна България финансира бюджетните дефицити на развитите страни от ЕС. „Тези депозити не стоят в мазето на БНБ - фискалният и валутният резерв на България основно отиват в държавни ценни книжа в Германия, Франция, Италия и други страни", обясни проф. Гечев и попита: „Защо ние поддържаме три пъти по-висок фискален резерв от минималния, защо прехвърляме парите на българските данъкоплатци да финансираме бюджетните дефицити, които отиват, в т.ч. и публично-частно партньорство и инвестиции, в тези страни, а ние поемаме само лихвите и загубите?"

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Кой да ти каже?

08.12.2017 14:33:54

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.