• 11 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6811
  •  GBP / BGN 2.2375
  •  CHF / BGN 2.0905
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Адвокат: ЕГН-проверката в ЦИК е злоупотреба с лични данни

Адвокат: ЕГН-проверката в ЦИК е злоупотреба с лични данни

/КРОСС/ Новата функционалност на сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК), която дава възможност да направим проверка с ЕГН, е безпрецедентен политически маркетинг и злоупотреба с лични данни. Това обясниха специалисти в областта на защитата на личните данни в сутрешния блок на бТВ.

Възможността за справка създава предпоставки за злоупотреба с т. нар. чувствителни лични данни и от друга страна стимулира корпоративния вот - всеки работодател може да се информира за политическите възгледи на работниците си, каза адвокат Александър Кашъмов от Програма „Достъп до информация".

„МВР пък разполага с ЕГН-тата на всички граждани, така може да добави към профилите на хората и политическите им убеждения", продължи той.

„Не е съвсем ясно защо трябва да е в електронен вид, при положение че хората се подписват на хартия - после тези бази данни могат да се прехвърлят лесно на партии или на търговски предприятия, например", обясни юристът.

Чрез новата опция на сайта всеки може да се рови и да проверява по ЕНГ какви са политическите убеждения на неговите познати. Функционалността противоречи на два нормативни акта - от 2001 г. ЕГН-тата са премахнати от избирателните списъци, а със Закона за защита на личните данни от 2002 г. се забранява достъпа до такива данни. ЦИК обаче го осигурява, каза още адвокатът.

Оказва се, че много граждани са открили името си в дадена подписка, а не са си дали подписа за това. Пример за това е Николай Банев, който е съпруг на независимия кандидат Евгения Банева и фигурира в подписката на Съюза на комунистите в България. Той обаче отрече да се е подписвал и обяви пред бТВ, че ще търси правата си.

„Адвокатите ми ще проверят как е възможна такава злоупотреба с лични данни", каза Банев и уточни, че ще подкрепи съпругата си.

Проверка на телевизията показва още, че лидерът на БСП Сергей Станишев не фигурира в нито един списък, но Бойко Борисов от ГЕРБ първи се е подписал на първа страница в партийната подписка.

„Към момента имаме един случай, само за търговско дружество - с цел директен маркетинг и предлагане на друга услуга. За такъв политически маркетинг досега не е имало сигнали, но все пак функционалността е от вчера", каза от своя страна председателят на Комисията за защита на личните данни Венета Шопова.

Вчера от ЦИК обявиха, че всеки гражданин може да провери чрез ЕГН дали е участвал в подписката за регистрация на дадена партия. Много граждани решиха използваха възможността и пропищяха, че са използвали личните им данни без тяхно разрешение.

Дали подписът е положен от конкретно лице не е в правомощията нито на ЦИК, нито на ГРАО, обясни говорителят на ЦИК Камелия Нейкова пред БНТ по повод сигналите на граждани за слоупотреба с личните им данни. "След като гражданите сезират компетентния орган, тогава може да се провери дали има злоупотреба. Днес работна група от членове на ЦИК ще разгледа всеки един сигнал и ще бъде препратен незабавно към съответния орган. Ако има нарушение, лицето, което е в списъка на дадена партия, не трябва да бъде взето предвид", уточни Нейкова.

При доказана злоупотреба с лични данни санкциите са в най-високите граници на административна отговорност от 10 до 100 хиляди лева. В някои случаи обаче не се налагат санкции, а се издава задължително предписание да се прекрати определено действие. В настоящия случай ще реагираме съобразно с това, с което сме сезирани, обясни председателят на Комисията за защита на лични данни Венета Шопова.

Днес депутатите се събират на извънредно заседание в парламента, на което по случайност ще изберат и ново ръководство на комисията за защита на личните данни.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.