-
08 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6795
GBP / BGN 2.2411
CHF / BGN 2.0885- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Агенцията за закрила на детето проверява Бареков?
17 Април 2014 | 16:50
София /КРОСС/ От Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) не отговориха категорично дали ще започнат проверка във връзка с разпространените миналата седмица снимки от "България без цензура" на които ясно се вижда как деца са облечени с фланелки с лика на лидера на партията Николай Бареков. Te участваха в събитие на партията за засаждане на дървета.
На въпрос на "Капитал" дали има ли проверка по този казус, от агенцията отговориха: "Държавната агенция за закрила на детето проучва внимателно всички информации, свързани с права на деца, включително съдържащите съмнения за въвличане на деца в политически дейности." В същото време на запитването дали ако подобна проверка не е започнала до този момент, такава ще бъде иницирана, ДАЗД не отговаря.
Позицията на агенцията ярко се откроява на фона на действията и във връзка с проверката, насочена срещу Десислава Николова, която беше снимана на един от протестите срещу правителството. Тогава такава не само започна, но и тя беше възложена на полицията, от където призоваваха Десислава и семейството и на разпит. В крайна сметка проверката приключи, но нито момичето, нито родителите й са уведомени за резултата. За казуса е сезиран Европейския съд по правата на човека Страсбург, заяви адвокат Михаил Екимджиев.
"Завеждаме дело, защото действията на държавата са били с цел сплашване и ограничаване правото на протест и изразяване на мнение. Най-фрапантното е, че държавата по административен начин, привидно загрижена за здравето, осъществява една политическа репресия" коментира известния правозащитник.
Преди около година, когато кметът на Варна Кирил Йорданов правеше всичко възможно, за да спаси поста си, в медиите се появиха репортажи за това как учители и треньори от варненското спортно училище са използвали деца в митинг в негова подкрепа. ДАЗД беше сезирана официално, но в крайна сметка всичко приключи с размяна на писма между институциите.
От ДАЗД коментираха, че през 2013 г. и от началото на тази година в ДАЗД "са постъпили и са извършени проверки по осем сигнала за въвличане на деца в политическа агитация. Уведомени са компетентните органи - Регионалните инспекторати по образование, прокуратурата, кметовете на населените места."
До този момент обаче санкционирани няма, защото "ДАЗД не е налагала санкции предвид факта, че от получените отговори от компетентните институции не са установени данни за въвличане на деца в политическа агитация", пише "Капитал".