• 18 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6685
  •  GBP / BGN 2.2263
  •  CHF / BGN 2.0958
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Фалшиви новини за отнети деца паникьосаха роми

Фалшиви новини за отнети деца паникьосаха роми

/КРОСС/ Всяваната от месеци психоза, че държавата иска да отнема деца от родителите им и затова прокарва документи като Стратегията за детето, стигна и до ромските махали в страната. Истерията се прояви в понеделник, когато две училища в Сливен и едно в близкото село Тополчане бяха опразнени за минути от притеснени родители, чули фалшивата новина, че децата на някаква жена били отнети. По неофициална информация подобни случаи имало и в Карнобат, Ямбол, Сунгурларе, както и в София. Случаи на отнети деца няма, обявиха властите. Образователният министър Красимир Вълчев, който в понеделник беше на посещение в Сливен, обяви, че в кварталите с ромско население се спекулира със страховете от страна на "добре организирани групи". По неофициална информация в последно време ромските квартали в страната са посещавани от хора, които обясняват, че властите искат да отнемат ромски деца, да им слагат гривни. Като аргументи се посочват оттеглената Стратегия за детето, както и промени в някои социални закони. Срещу тях от няколко месеца тече кампания, а авторите й твърдят, че "социалните" искат да отнемат български деца от родителите им и да ги дадат за осиновяване в чужбина, включително на гей двойки. Кампанията е насочена и срещу неправителствените организации, които се борят за защита правата на децата. Досега организациите, обявили се срещу Стратегията за детето, твърдяха, че властите искат да отнемат "бели деца" и да разбият "традиционното семейство", като дадат права на децата.
След пропагандните акции в ромските махали се стигна и до истерията в Сливен. В социалните мрежи беше пуснат видеоклип, на които се вижда как притеснени родители, баби и дядовци извеждат от училище децата, които плачат уплашени. Някои от възрастните изхвърчали от работа, за да приберат децата. "Учехме си спокойно, и изведнъж дойдоха да ни вземат. Уплаших се", казва един от учениците от разпространения във Фейсбук клип. Образователните медиатори в училищата (представители на ромската общност), учители и директори обясняват, че информацията за отнети деца е лъжа, хората са манипулирани и провокирани неясно от кого. Въпреки това хората заявяват, че може и да не пускат повече децата си на училище. Чуват се и критики към една от партиите в управляващата коалиция - ВМРО, която открито се обявява срещу циганизацията и изрази позиция срещу Стратегията за детето в защита на "традиционното семейство". Правителството така и не зае ясна позиция по въпроса, а такива се изразяват основно от представители на отделни министерства като социалното, което е най-атакувано от противниците на Стратегията за защита на детето. Истерията може да постави под съмнение усилията на властите за връщане на отпадналите от училище деца обратно в клас, тъй като повечето от тях са от ромски произход. "По мое мнение някой се опитва да насажда страхове и внушения. Някой се опитва да подмени проблемите, които има. Много по-голям проблем е това, че децата не посещават училище, а не това, че те ще бъдат отнети. Колко случаи на отнети деца има у нас? Редно е учителите да успокоят родителите и да им обяснят, че някой се опитва да ги подведе", заяви министър Вълчев. "Имахме подобен случай в София, имаме информация, че подобна дезинформация се разпространява и в други райони, предимно в ромски квартали. Очакваме през следващите дни това да се случи и в други области и общини. Очевидно става въпрос за целенасочена акция, провокация, престъпна злоупотреба със страховете на родителите. МВР и ДАНС трябва да констатират кой организира това, от кого и с каква цел е мотивиран този. Имаме информация, но на настоящия етап не мога да кажа, не е категорична. Очевидно става въпрос за деструктивно поведение, което вреди на училищата, вреди на децата, вреди на техните родители. Някой има интерес това да се случва. Това не е общественият интерес и интереса на децата", каза още министърът. Той добави, че вече е започнала работа с родителите. Чрез регионалните управления по образованието ще бъдат дадени инструкции към директори и учители да разговарят с родителите и да ги успокоят, че "няма да им се отнемат деца, че няма да им бъдат поставяни гривни". "Някой с влияние в ромските общности разпространява това", добави още министърът.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.