• 16 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.3227
  •  CHF / BGN 2.0514
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 28°C

Независим консултант препоръча нов план за изпълнение на Националната стратегия за деинституционализация на децата в България

Независим консултант препоръча нов план за изпълнение на Националната стратегия за деинституционализация на децата в България

/КРОСС/ Анализ на независим международен консултант препоръчва да бъде изготвен нов План за действие за изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България". Той трябва да бъде изработен в широка консултация с професионалната и НПО общност, който поддържа фокуса върху деинституционализацията на услугите за грижа и закриването на всички институции за деца, но също така насочва изпълнението към реформа в цялата система, включително превенция и подкрепа на семейството.

Анализът бе възложен от УНИЦЕФ БЪЛГАРИЯ на Джоана Роджърс от Консултантска група за ЦИЕ/ОНД „Партньорство за всяко дете", след решение на Междуведомствената работна група за управление и координация на процеса на деинституционализация. Целта на направения Преглед и оценка на изпълнението на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в България" и Плана за действие, е да установи актуалното състояние и да се засили изпълнението на Визията краткосрочно - до края на 2015 г. и средносрочно - за периода 2015 г. - 2020 г.
В доклада са представени ключовите заключения от направения преглед и оценката на въздействието на досегашната реформа в грижата за децата върху живота на самите деца и оценка на силните и слабите страни в изпълнението на Плана за действие; направени са предложения за изменения в Плана за действие, които да бъдат обект на дискусия с ключови заинтересовани страни.

В него се оценява като правилен подходът за реализация на процеса на деинституционализация на деца в България. Приетият през 2010 г. План за действие допринася за подобряване на благосъстоянието на децата в България и ще продължи да има положително въздействие върху промяната на грижата за най-уязвимите членове на обществото, е становището на международния консултант. Като недостътък е посочено фокусирането само върху петте проекта, реализирани със средства от Европейските фондове и свеждането на процеса на деинституционализация да изпълнение на тези проекти.

Отчетено е ускоряване на намаляването на броя на децата в институционална грижа и увеличение на броя деца, настанявани в алтернативна грижа в общността от семеен тип или в приемна грижа. В процес на изграждане са резидентни звена в общността - центрове за настаняване от семеен тип (ЦНСТ). Предвижда се до октомври 2014 г. около 1400 деца и млади хора с увреждания да бъдат преместени в тези нови центрове, след дълъг процес на планиране въз основа на проведени индивидуални оценки и конференции по случай по проект „Детство за всички", изпълняван от ДАЗД. Към началото на месец август броят на децата и младежите от целева група по проекта е 1035, настанени в 22 ДДУИ, 1 ДДФУ и 29 ДМСГД. В новоизградените услуги (ЦНСТ и ЗЖ) са настанени общо 444 деца и младежи в 27 от 80 целеви общини.

Като силни страни независимият консултант Джоана Роджърс извежда ясния фокус и категоричния политически ангажимент от страна на държавата за промяна на грижата, както и подкрепата на ЕС, НПО, професионалната и академична общност, областните и общинските власти; вземането на решения чрез професионални и подробни индивидуални оценки на потребностите на децата в институционална грижа, конференциите по случай и редовните прегледи; успешния „контрол на входа" за превенция на влизането на деца в ДМСГД.

Сред посочените слаби страни и предизвикателства са укрепването на услугите за превенция и подкрепа на семейството, което е необходимо дори в областите със сравнително развити мрежи от подкрепящи услуги в общността; медицинското разбиране за увреждане и разглеждането на потребностите на децата с увреждания в голяма степен от гледна точка на медицинските им потребности, което ограничава ефективността на подкрепящите услуги за тях и семействата им; обучението и подкрепата на персонала в новите услуги, за да може да се управлява процесът на деинституционализация ефективно и да се минимизират рисковете.

В доклада са направени и препоръки за Плана за действие за изпълнение на Визията за деинституционализация за периода 2015- 2020 г., сред които:

Завършване на започнатия процес на деинституционализация и продължаване през следващия период със затварянето на останалите 20 ДМСГД, 74 ДДЛРГ и всичките 24 ДДУИ;

Коригиране на стратегическите цели така, че да включат реформата на цялата система с акцент върху превенцията на разделянето на децата от техните семейства и влизането във формална грижа.

Разработване на политика за хората с увреждания, заедно с тях, която е насочена към целия жизнен цикъл, поставя си амбициозни цели за децата с увреждания и въвежда в законодателството разпоредбите на Конвенцията за правата на хората с увреждания.

Гарантиране на приобщаващ подход към достъпа до масово образование, заетост, жилищно настаняване и други услуги в общността.

Разработване и изпълнение на дългосрочна стратегия за развитие на социалните работници и работещите в системата на социални грижи според Плана за действие, общинските и областни планове за развитие на услугите.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.