• 09 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6807
  •  GBP / BGN 2.2391
  •  CHF / BGN 2.0840
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Ковачев с въпрос до ЕК за правото на достъп до качествена медицинска грижа

Ковачев с въпрос до ЕК за правото на достъп до качествена медицинска грижа

/КРОСС/ Българският евродепутат Андрей Ковачев от ЕНП/ГЕРБ отправи писмен въпрос до Европейската комисия относно ролята й за постигането на напредък при осигуряването на равен достъп за всеки европейски гражданин до качествено здравеопазване. Това е право, гарантирано в Хартата за основните права на Европейския съюз. Реалността в страните-членки обаче е друга - разликите в качеството на медицинската грижа за пациентите са сериозни.

Неравният достъп до здравеопазване се отнася до различното качеството на медицинските услуги - диагностика, лекарства, медицинска апаратура и болнична инфраструктура, - които пациентите получават.
Въпросът на българския евродепутат от ГЕРБ е част от парламентарната му дейност в областта на здравеопазването. През юни 2013 г. Андрей Ковачев, съвместно с българската Национална пациентска организация и Европейският пациентски форум, организира конференция в Европейския парламент, посветена на здравните неравенства, която даде началото на Партньорство на европейско ниво за равен достъп до здравеопазване, обединяващо заинтересованите от решаването на проблема страни и институции.

Акцент във въпроса си Андрей Ковачев поставя върху работата на Европейската комисия за установяване на самите неравенствата. "Не можем да решим проблема, без да знаем в какво се изразява той, с какви специфични трудности се сблъскват пациентите в отделните страни-членки", смята евродепутатът. Според него, поради ограничените правомощия на институциите на ЕС да вземат решения в тази област политиките на ЕС не отделят нужното внимание на този въпрос, за разлика от здравето на животните например.

Към въпроса се присъединиха и други евродепутати, сред които координаторът на ЕНП в парламентарната Комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните Петер Лизе (Германия), бившият словенски министър-председател Алоиз Петерле също от ЕНП, както и малтийката Клодет Абела Балдачино от Групата на социалистите.

По инициатива на Андрей Ковачев на 28 януари 2014 г. в Европейския парламент в Брюксел се очаква да се състои дискусия по проблемите в неравния достъп до качествено здравеопазване в страните от ЕС и страните-кандидатки. Евродепутати, ангажирани с проблема, ще обсъдят стъпките, които европейските институции трябва да предприемат в следващия мандат на Европейския парламент и на Европейската комисия за преодоляване на тези неравенства.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.