-
11 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6811
GBP / BGN 2.2375
CHF / BGN 2.0905- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Масово тровят котките в Дупница
20 Октомври 2013 | 15:54
/КРОСС/ Трупове на котки притесняват вече няколко денонощия жителите на Дупница, живеещи и преминаващи покрай паметника на Желю Демиревски.
Повечето от труповете вече са полуразложени, започна да се разнася воня, сподели млада жена от Дупница. Тя забелязала четири трупа на котки в петък. „Всички бяха на различни места около градинката „Желю Демиревски", тогава бяха подути, което означава, че са отровени", твърди жената. В събота пък, забелязала из храсталаците зад „Жельовата къща" и други умрели животни. Тази сутрин тя се натъкнала и на две обезглавени котешки тела, съобщава struma.com.
Работничка от хранителен магазин близо до градинката сподели, че през последната седмица също забелязала трупове на умрели котки в района. „Виждам ги идвайки на работа, никой не прави нищо, няма такава служба в Дупница, на която да се обади човек", каза жената. Тя сподели, че тази сутрин, майка с момченце на около 5-6 години, влязла в магазина разтревожена от гледката наоколо. „Детенцето започна да ми разказва, че е видяло котка, чиято глава не била на мястото си, била върху коремчето на котката", сподели още притеснено продавачката.
От полицията в Дупница обясниха, че също не знаят дали в общината има специализирана служба или природозащитна организация, която да реагира в подобни случаи. Но и при нас няма постъпил такъв сигнал, казаха от районното управление като се ангажираха да направят проверка.
Живущите в квартала се притесняват, че пъкленото дело може да е работа на пияни младежи или наркомани. В градинката вечер често се навъртали съмнителни групи, които оставяли след себе си празни бирени бутилки, а спринцовките също били част от интериора.
Само химични и токсикологични експертизи могат да установят причината за смъртта на откритите мъртви животни, обясняват криминалисти. Те са категорични, че ако се установи, че животните наистина са били отровени и умишлено обезглавени, ще се търси и извършителят на деянието.