• 16 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.3227
  •  CHF / BGN 2.0514
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

50 мегавата електричество от магмата на Земята

50 мегавата електричество от магмата на Земята

/КРОСС/ Исландия. Сурова земя, чиито обитатели имат навика да се справят сами с немалко предизвикателства. Страната демонстрира завиден стил и в борбата с банковия колапс, и на световния футболен терен, и в схватките с природните стихии.

Ледената земя съчетава мразовита повърхност с нажежени вулкани и гейзери, които нерядко демонстрират силата си и зрелищно напускат земните недра. Исландия е хем далеч на север, хем е близо до нажежената магма. Съвпадение, което навежда на мисълта за многобройни енергийни възможности.

Действията в посока към полезно овладяване на бушуващите подземни сили намират израз в геотермални централи. Най-новият проект за добив на енергия и производство на електричество от горещите дълбини, обаче, засенчва всичко постигнато до момента. Това ще бъде най-горещата дупка на планетата.

Сондажът трябва да преодолее пет километра скала, за да стигне до магмата. Температурата в тези пластове е между 400 и 1000 градуса. В подобни условия водата е във вид на суперкритична пара - особено агрегатно състояние, за което експертите смятат, че може да генерира 50 мегавата електричество. Това означава, че на практика горещата дупка може да задоволи дори и най-капризните енергийни нужди на цял град с около 50 хиляди домакинства.

Идеята за проекта се родила през 2009-та година, когато при сондажи за добив на геотермална енергия инженери попаднали на така наречения скален „джоб" с магма на дълбочина два километра. При пробива магмата потекла. Инженерите вкарали вода в сондажа, за да проверят колко енергия може да се получи. Опитът се оказал обещаващ с добитите 30 мегавата.

Сегашният сондаж стартира преди два месеца на полуостров Рейкянес, в югозападната част на Исландия. За разлика от добре познатите геотермални проучвания, които разчитат на парата от горещите скали в подземните пластове, тук екипите се стремят към магмения слой.

Очакванията са подобен сондаж да генерира поне десет пъти повече енергия за задвижване на турбините и добив на електричество, отколкото средноголям геотермален източник.

Източник: БНТ

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.