• 15 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8056
  •  GBP / BGN 2.2785
  •  CHF / BGN 1.9957
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 11°C

„Икономист интелиджънс юнит“: Източна Европа трябва да промени икономическия си модел

„Икономист интелиджънс юнит“: Източна Европа трябва да промени икономическия си модел

/КРОСС/ Нов доклад, издаден от „Икономист интелиджънс юнит" (анализаторското звено на „Икономист Груп"), сочи, че Източна Европа вече не реализира същото ниво на растеж, както преди финансовата криза от 2008-2009 г., и трябва да промени икономическия си модел, за да подобри кривата на растеж в по-дългосрочен план.

Създаване на иновационни екосистеми в Източна Европа, с подкрепата на Saab, е изготвен въз основа на кабинетно проучване и интервюта с регионални експерти. Той показва, че Източна Европа страда от неуспешен модел, базиран на ниски трудови възнаграждения, преки чуждестранни инвестиции, високи нива на емиграция, източване на мозъци и прекомерна зависимост на изследователските институти и бизнеса от обществено финансиране за иновации. Като регион, тя в момента е под средното за ЕС ниво по отношение на иновационен капацитет.

Въпреки това Източна Европа има няколко предимства в сравнение със страни на същото ниво на развитие, в това число: солидна образователна система, особено в сферата на наука, технологии, инженерство и математика (STEM), физика и компютърни науки; относително добре развита мрежа от изследователски институти, и силна производствена база.

Докладът съдържа четири ключови препоръки, които страните от Източна Европа трябва да изпълнят, за да могат успешно да създадат устойчиви, дългосрочни иновационни екосистеми. Тези препоръки включват:

1. Създаване на добре функционираща формализирана система за наука, технологии и иновации
2. Подкрепа за географски иновативни клъстери сред университетите

3. Обучение, задържане и привличане на повече талантливи кадри

4. Засилване на свързаността на политиките, осигуряване на стабилност и съсредоточаване върху бъдещето

Рене Фридман, редактор на доклада, казва: „Ясно е, че страните от Източна Европа трябва да възприемат по-дългосрочна стратегическа позиция, ако искат да подобрят темповете на растеж. Въпреки че пресъздаването на скандинавския опит в Източна Европа не е реалистично, има поуки, които могат да бъдат извлечени от него".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.