- 01 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.7973
- GBP / BGN 2.3352
- CHF / BGN 2.0780
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Много кино на Петия фестивал на българската култура в Брюксел
04 Ноември 2015 | 11:23
/КРОСС/За пета поредна година в Брюксел започна Фестивалът на българската култура. Той дебютира през 2011 г. и чрез него през последните четири есени в столицата на ЕС бяха показани най-високите съвременни постижения на родните изкуства.
През миналата 2014 г. организаторите предприеха интересен ход и за първи път показаха театралната постановка "Паякът" с английски субтитри. Това се оказа много полезно решение, което повиши многократно интереса към арт акцията не само от страна на чужденци, но за мнозина българи със смесени бракове, които посетиха с половинките си събитието.
И тази година програмата е повече от интересна. Фестът отбеляза 100 годишнината на българското кино с няколко знакови прожекции, осъществени със съдействието на Министерството на културата на Република България, Посолство на Република България в Кралство Белгия и Българска национална филмотека.
На първо място това е филма „Любовта е лудост", произведен през 1917 г., с режисьор Васил Гендов. Тази 16 минутна лента е първият запазен български филм. Зрителите вече видяха и новият български филм - „Бартер", произведен през 2015 г. Режисьор е Атанас Киряков, с английски субтитри. В главните роли Татяна Лолова и Филип Аврамов, пише "Факел".
Много интересна находка е да се покаже пред белгийската публика и първият български документален филм - това 67 минутната лента от 1928 г., наречена „В царството на розите". Режисьор е Александър Вазов, а музикалният съпровод на живо е от знаменития ни пианист Боян Воденичаров.
И още много кино - това са „Фокуси" -те на Радой Ралин, онези сатирични киноминиатюри от далечното ни минало, „Разводът преди/разводът сега" 1989г., 15 мин., режисьр Георги Стоев - Джеки, а сценарист Христо Илиев-Чарли, комедийна миниатюра с участието на Тодор Колев, Ицко Финци, Георги Русев, Георги Пенков-Джони и др. Предвидена е прожекция и на „Топло",1978, режисьор и сценарист - Владимир Янчев, разказващ как се прокарваше парно през годините на зрелия социализъм. В главните роли Григор Вачков, Стефан Данаилов, Тодор Колев, Наум Шопов, Константин Коцев.
Тук ще гостува и най-нашумелият напоследък български филм „Каръците", чиито режисьор и сценарист е Ивайло Христов, също с английски субтитри, ще дебютира в брюкселския киносалон CIVA. Ще припомним са това, лентата бе отличена с Голямата награда „Златен Свети Георги" на Международния московски кинофестивал.
Доброто името на съвременния ни театър ще бъде защитено с моноспектакъла на Николай Урумов, озаглавен „Ние българите. Открит урок за чужденците." И още един моноспектакъл ще фокусира зрителското внимание - прекрасната Бойка Велкова се раздава в „Пътят към Афродита", вдъхновен от аромат на канела, червено вино, мъжки устни, пропуснати нощи, думи на Исабел Алиенде и други афродизиаци.
Гостите на фестивала ще могат да се потопят с магията на българския фолклор чрез концертните изпълнения на учениците от Националното музикално училище „Любомир Пипков" в София. Както всяка година и този път ще има куклен театър за деца и възрастни - това е „Неродена мома"на Симона Нанова, а след спектакъла е предвидена и творческа работилница с авторката. Както и кукления спектакъл „На герана", след края му също е предвидена творческа работилница с марионетки на Илияна Гъдeлева и Георги Гъделев.
Организаторите са оставили за финален „десерт" разтърсващата история на поета Никола Вапцаров. Това е уж документален филм, но който се гледа и най-вече въздейства като силен игрален разказ. След края му повечето зрителите излизат разплакани и изобщо не крият сълзите си. Става дума за „Вапцаров. Пет разказа за един изстрел, 2013, 70 минутен. Разтърсващият сценарий е на Ивайла Александрова, а прецизната драматургична режисура е на Костадин Бонев. Предвидена е среща с Ивайла Александрова, която ще представи и своята книга „Горещо червено".
Петият фестивал на българската култура в Брюксел ще продължи до 30 ноември 2015 г.