- 13 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8401
- GBP / BGN 2.3448
- CHF / BGN 2.0853
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Развитието на глаукомата може да се отсрочи
10 Март 2016 | 11:21
/КРОСС/ Според статистиката от глаукома в света страдат над 70 милиона души. Прогнозите на специалистите далеч не са оптимистични: към 2020 г. това заболяване ще засегне 80 милиона души. Глаукомата заема второ място в световния рейтинг на причините за пълна загуба на зрение: от 6 до 20% от всички случаи на заболяване завършват със слепота. А най-страшното е, че около 50% от болните от глаукома дори не подозират за своето заболяване и търсят помощ от офталмолог едва когато 40% от зрителния нерв е вече разрушен, пише "Лечител".
Глаукомата е хронично прогресиращо заболяване. Главният признак на болестта е развитието на атрофични изменения в зрителния нерв. Често това е свързано с повишение на вътреочното налягане. А налягането се повишава поради нарушения в баланса между продукцията и оттока на вътреочната течност, необходима за нормалното функциониране на окото. Но съществува и глаукома с ниско вътреочно налягане.
Учените и практикуващите лекари се отнасят особено внимателно към това заболяване, защото то е широко разпространено, трудно се диагностира в ранен стадий, има сериозни усложнения и понякога твърде неблагоприятна прогноза. Последствията от глаукомата може да се нарекат катастрофални:
зрителният нерв загива и слепотата става необратима.
Най-често от глаукома боледуват хората, които имат или са имали сред своите роднини болни от същата болест. Генетичният фактор играе огромна роля за заболеваемостта. Сред „избраниците на съдбата" са и хората, страдащи от миопия (късогледство). На риск са подложени и всички, които са отслабени от някакво хронично заболяване, боледуват от захарен диабет, както и старите хора на възраст над 60 години.
Механизмът на нарушаване на функционирането на окото при глаукома е следният: в нормално състояние в окото постоянно има отток и приток на течност, в резултат на което там се поддържа нормално налягане. Това напомня приливите и отливите на океана. Но понякога течността се натрупва в окото, тъй като нейната циркулация се нарушава. Естествено, при натрупване на течност налягането вътре в окото започва да се повишава. По-нататък проблемите нарастват като търкаляща се снежна топка: нарушава се кръвоснабдяването в окото, сигналите от очите не достигат до кората на главния мозък. Ако този процес не бъде коригиран, то в началото настъпва нарушение на зрението и ограничаване на полезрението, а след това слепота.
Глаукомата е много коварна -
повечето хора не усещат повишаването на налягането в окото.
За да се диагностира навреме болестта, е необходимо поне веднъж на 12 месеца да се ходи на преглед при офталмолог.
Обикновено човек живее в щастливо неведение, че нещо не е наред с неговия организъм. Свиването на полезрението е до такава степен бавен процес, че може да отнеме години. Единствените симптоми, които могат да показват наличието на неблагополучие, са периодично появяващата се пелена или пъстри кръгове пред очите. Ако зрението е започнало да се влошава, значи, процесът вече е порядъчно запуснат и е започнала атрофия на зрителния нерв, а това е съвсем ясен лош прогностичен признак (възможна е слепота).
Има три основни принципа или направления в лечението на глаукомата: първо, стабилизация и нормализация на налягането вътре в окото. Второ, медикаментозно лечение, способстващо за подобряване на кръвообращението в окото. Трето, нормализация на обмяната на веществата в окото, а мишена са дистрофичните процеси, които са свойствени за глаукомата.
За нормализация на вътреочното налягане обикновено се използват хипотензивни препарати - капки за очи. При недостатъчен ефект от тях се използват и общи хипотензивни препарати, а така също невролептици. Ако консервативното лечение не помага, се назначава операция. За необходимостта от операция свидетелстват такива факти: първият, капките, насочени към понижение на вътреочното налягане, не помагат то да бъде намалено. Вторият, зрението продължава да се влошава. Третият, клиничните данни дават отрицателна динамика, независимо от активното лечение.
Нов метод открива опасното заболяване 10 години по-рано
По правило хората, при които се развива глаукома, започват да осъзнават наличието на проблем с очите едва когато в тях започне загуба на периферното зрение.
Макар съвременните лекарства да позволяват значително да се забави процесът на гибел на клетките в очната ретина, предизвикана от повишеното налягане, те не могат да възстановят загиналите клетки фоторецерптори.
Ето защо ранната диагностика на глаукомата е изключително важна за предотвратяване на слепотата.
Британски учени от лондонската офталмологична клиника Western Eye Hospital разработили метод за свръхранна диагностика на глаукомата, който позволява болестта да се открие 10-12 години по-рано, отколкото това става сега.
За да се открие глаукома, във вената на болния се въвежда разтвор на специален препарат, който притежава способността да се натрупва изключително в загиналите клетки на ретината на окото. Малко след въвеждането на препарата лекарят офталмолог провежда стандартен преглед на окото с помощта на офталмоскоп.
Загиналите клетки в ретината, в които се е натрупал препаратът, съдържащ особен белтък, започват да светят ярко при попадане на светлина върху тях.
По размерите на светещите в отразената светлина участъци от ретината може да се съди за наличието на повишено количество загинали фоторецептори и съответно да се предполага или отрича наличието на глаукома.
Сега лондонските изследователи провеждат първия етап от клиничните изпитания на този метод с участието на почти 30 доброволци, две трети от които вече са били диагностирани с глаукома с помощта на традиционно измерване на вътреочното налягане, а при останалите няма такова заболяване.
Едновременно с това учените работят над създаването на по-удобна форма на препарата - вместо вътревенозна инжекция той ще може да се използва във вид на капки за очи.
Глаукомата може да се определи по това как гледате телевизия. Изследователи от Лондон открили, че може да се определят заболявания като глаукомата, по това как се движат очите на хората, когато гледат филм.
Според оценките половин милион души във Великобритания живеят с недиагностирана глаукома, изследването може да помогне да се ускори диагностиката, което ще позволи на лекарите да определят болестта по-рано и да започнат лечение преди настъпването на необратими увреждания.
Научен екип, ръководен от професор Дейвид Креб заедно с доктор Никълъс Смит и доктор Хаоганг Чжу, сравнил група от 32 стари хора със здраво зрение с 44 болни с клинична диагноза глаукома. Двете групи преминали стандартна проверка на зрението, а в групата с глаукома измервали също тежестта на заболяването.
След това на участниците били показани три еднакви телевизионни предавания и видеоклипове на компютър, а в това време специално устройство записвало всички движения на очите и в частност посоката, в която гледали хората. Тези данни след това били използвани за съставянето на подробни карти, които дали възможност да се диагностира глаукомата.
Дейвид Креб заявил: „Това са все още първоначални резултати, но ние открихме, че може да се идентифицират пациентите с глаукома, контролирайки как хората гледат телевизия. Това може да внесе твърде съществени изменения в откриването или мониторинга на едно заболяване, което днес води до загуба на зрение във всеки десети случай на слепота от всички, регистрирани във Великобритания".
Хроничната хипертония увеличава риска
В ново изследване, публикувано в Investigative Ophthalmology and Visual Science, било установено, че хроничната (продължителна) хипертензия повишава възприемчивостта на човек към глаукома. Тези резултати показват, че лекарите трябва да вземат предвид нивото на артериалното налягане на пациента при назначаване на лечение на зрителни разстройства, които могат да доведат до слепота.
„Изследванията показали, че високото кръвно налягане е рисков фактор за възникване на глаукома. Но причините за това никога не са били напълно ясни - разказал доктор Банг Бюай от Факултета по оптометрия и зрение на Мелбърнския университет. - Хроничната хипертензия увеличава възприемчивостта на ретината към ответно повишаване на вътреочното налягане в плъховете". Банг и неговите колеги определили причината за това явление.
По-рано се смятало, че високото кръвно налягане може да неутрализира високото вътреочно налягане, водещо до глаукома. Тази теория била подкрепена от предишни изследвания, които показали, че повишеното артериално налягане за кратък период от време (един час) дава известна защита от повишено вътреочно налягане, тъй като благодарение на това се осигурява продължаване на кръвоснабдяването на окото.
Независимо от това данните, събрани сред големи популации от пациенти с глаукома, по-нататък дали основания да се предположи, че хипертензията при младите пациенти защитава от заболяването, но се явява рисков фактор за старите хора.