• 20 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

В пожароопасен период сме. Внимавайте!

В пожароопасен период сме. Внимавайте!

/КРОСС/Пожарът край Априлци, който бе овладян късно вчера, се е активизирал отново тази нощ. Горят предимно сухи треви и храсти край борова гора. Екипи от огнеборци и горски служители продължават гасенето, съобщи БНР.

Oт пожарите до момента са засегнати около 11 600 дка горски територии, обяви в ефира на БНТ министърът на земеделието и храните Десислава Танева. От тях само около 3 500 дка са т.нар. „върхови пожари", при които ще следва залесяване, добави тя.

По думите й, на едно горско предприятие залесяването излиза 1000 лв. на декар.

Пред Радио „Фокус" инж. Красимир Каменов, зам.-изпълнителен директор на Агенцията по горите, уточни, че изгорелите 12 хиляди декара са от 211 пожара. Той посочи, че същевременно, в същия период, са залесени над 6700 декара гори, но залесяването на опожарени площи може да се извърши най-малко след 3 години.

По думите му 70% от всички горски пожари се дължат на неспазване на правилата при почистване на земеделски територии.

Съгласно Закона за горите, глобата за запалване на огън на неопределени за целта места варира между 100 и 1000 лв. Когато има щети от огнената стихия или бъде доказан умисъл, деянието се разглежда спрямо Наказателния кодекс и наказанието предвижда до 3 години затвор.

По думите на министър Танева от близо 220 регистрирани пожари тази година в горски територии, едва 4% са предизвикани от природата и по-конкретно от мълнии, а останалите 96% са причинени от човешка небрежност и немарливост. Много малко случаи на умишлен палеж.

Министърът припомни, че в момента сме в пожароопасен период, който ще продължи още поне два месеца и половина и заяви: Всички хора, които обичат природата и ходят в гората, трябва да знаят, че не трябва да палят огън поне на 100 метра в близост до горска територия и да не оставят стъклени бутилки и целофанови опаковки, които могат да предизвикат „ефекта на липата".

Другата голяма причина за възникване на тези пожара си земеделските дейности.

В тази връзка зам.-изпълнителният директор на Агенцията по горите заяви, че очаква в близките дни да се издаде заповед или указ от министъра на вътрешните работи, с който да се въведат допълнителни мерки по отношение почистването на пасища.

Най-вероятно всички земеделски стопани ще бъдат задължени да уведомяват пожарната или кмета кога и къде ще почистват пасища, каза още инж. Красимир Каменов. По думитему, причината за въвеждането на тези мерки е институциите да бъдат подготвени за мигновена реакция при възникване на пожар.

Работим в много добра комуникация с МВР и ГДПБЗН и ще въведем задължение, когато земеделски производител реши и планира почистване на такава площ с техника да уведомява съответния район на пожарната, за да има готовност", увери министърът на земеделието и храните Десислава Танева.

По думите й, между 80 и 200 горски служители всеки ден са организирани по локализиране на пожари. Министър Танева благодари на доброволците, които според нея са хора с философия в живота, която е за опазване на природата ни. 

 

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.