• 07 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6795
  •  GBP / BGN 2.2411
  •  CHF / BGN 2.0885
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Бежанският поток през Балканите продължава

Бежанският поток през Балканите продължава

/КРОСС/Бежанският поток от България към Сърбия се е засилил, заяви сръбският Червен кръст, цитиран от AFP.

Според институцията напливът на мигранти в Сърбия през границата с България се е увеличил, въпреки че това е по-малко използван маршрут по пътя на бежанците към Западна Европа.

На границата между Македония и Гърция, където на ден преминават между 3 и 4 хиляди пътуващи към Сърбия бежанци, също е натоварено.

Ситуацията на Балканите остава напрегната. Потокът от бежанци, които се опитват да стигнат до Западна Европа през Балканите, е значителен.

През нощта от Унгария на австрийската граница са пристигнали 4500 души. В четвъртък през границата са преминали 7500 бежанци, повечето от които са продължили пътя си към Германия.

Леко се е засилил и напливът в Унгария, където в четвъртък са влезли 8104 мигранти след рекордните 10046 души в сряда. Тези бежанци пристигат предимно от Хърватия, след като Будапеща затвори границата си със Сърбия на 15 септември.

Загреб заяви, че в четвъртък е преброил 8500 новопристигнали, което означава, че от 15 септември броят на преминалите през Хърватия мигранти е достигнал 55000 души.

На границата между Македония и Гърция, където на ден преминават между 3 и 4 хиляди пътуващи към Сърбия бежанци, също е натоварено. В същото време, според сръбския Червен кръст напливът в страната от България също се е засилил, въпреки че това е по-малко използван маршрут.

Ситуацията на пътя на сръбско-хърватската граница остава напрегната заради ограниченията за движението на сръбски коли, които бяха въведени от Загреб в знак на протест срещу действията, с които Белград улеснява транзита на бежанците към Хърватия.

Унгария и Австрия също имат подобен спор, за чието разрешаване днес във Виена ще се срещнат лидерите на двете страни - Виктор Орбан и Вернер Файман, обобщава "Фокус".

Унгария ще потърси подкрепа за усилията си да спре наплива на мигранти по границата с Хърватия, по подобен начин на мерките, наложени на границата със Сърбия, заяви унгарският премиер Виктор Орбан , предаде Reuters.

„Това е големият въпрос за следващите няколко дни и седмици. Аз ще се опитам да намеря подкрепа по този въпрос. Унгария ще вземе решение за затварянето на границата с Хърватия само след като получи подкрепа. Това е начинът, по който виждам нещата. Макар и неохотно Австрия обяви, че Унгария, ако иска да изпълни международните си задължения, трябва да наложи истински граничен контрол по границата с Хърватия", заяви орбан, след като се срещна с австрийския канцлер Вернер Файман.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.