• 05 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 17°C

Д-р Вяра Гришина: В тези количества фипронила не е опасен, но БАБХ не си е свършила работата

Д-р Вяра Гришина: В тези количества фипронила не е опасен, но БАБХ не си е свършила работата

/КРОСС/ Количествата фипронил, които са открити в над 1 200 000 яйца, са много малки и няма да повлияят толкова негативно върху здравето на хората. Проблемът в случая, е че Българска агенция по безопасност на храните не си е свършила работата. Това заяви д-р Вяра Гришина, координатор на „Движение 21" за област Пловдив.

Фипронилът е инсектициден препарат, с много добър ефект при борба с кърлежи и бълхи, особено при домашни любимци - котки, кучета, защото има дълъг, остатъчен ефект и действа в рамките на около месец. По думите на д-р Гришина такъв препарат е регистриран и за третиране на гълъби, чиито яйца и месо не се използват за човешка консумация, но в случая явно става въпрос за злоупотреба с подобни препарати, които се използват нерегламентирано в птицеферми.

„Много вероятно е да става въпрос за нелегален внос или за употреба на преперат, който се произвежда и разфасова в България за гълъби, но в във разфасовки за промишлена употреба. За домашни любимци ветеринарномедицински продукти съдържащи фипронил се продават, под формата на пипети, които се прилагат за превенция от бълхи, кърлежи и други ектопаразити. Когато обаче говорим за 200, 300, 500 хил. птици това значи, че става въпрос за тонове препарат", допълни д-р Гришина.

Според нея в случая може да се говори за споделена отговорност, от една страна с безотговорността на собствениците на фермите, и от друга страна с контролния орган на държавата, който следи за безопасността на храните. „Как толкова месеци се говори за този проблем и чак сега ние сме много изненадани, че и в България го има това нерегламентирано ползване на забранени вещества при продуктивни животни. Тоест това означава, че по една или друга причина агенцията по безопасност на храните, не е била на място", допълва още д-р Вяра Гришина.

Признанието на министър Порожанов, че не се проверяват храните за забранени вещества е повече от притеснително. Защото ако не се проверяват за забранени, то тогава за какво се проверяват въобще и какъв е смисълът и ролята на Българска агенция по безопасност на храните?
В тази връзка е важно да се отговори на няколко въпроса:

1. Разфасоват ли български фирми Фипронил в 5 литрови туби, колко количества от тях са оползотворени и върху какви животни са приложени? Кой служител на БАБХ допусна това? Колко са гълъбите в България?
2. Кого всъщност обслужва ръководството на БАБХ - щедри частни донори с големи бизнес апетити или интереса на българските граждани, които издържат с данъците си близо 3000 служители на БАБХ?
3. Ще понесе ли някой лична отговорност за предаденото доверие на българския народ, както и за нелепите обяснения и оправдания на отговорни хора в БАБХ и МЗХ?
4. Прокуратурата ще се самосезира ли за компроментираното здраве на хиляди български граждани вследствие на грандиозния провал БАБХ?

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.