- 01 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.7973
- GBP / BGN 2.3352
- CHF / BGN 2.0780
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ципрас и Варуфакис очакват сделка с кредиторите след референдума
03 Юли 2015 | 09:19
/КРОСС/С наближаването на референдума за предложенията на международните кредитори в Гърция, напрежението в южната ни съседка расте.
Около 5 хиляди привърженици на гръцката комунистическа партия се събраха на площада пред парламента в Атина на протест срещу правителството, насрочения за неделя референдум и Европейския съюз.
Междувременно гръцкият премиер Алексис Ципрас увери сънародниците си, че проблемите, с които се сблъскват заради затворените банки, "няма да продължат прекалено дълго". Той каза, че очаква постигане на сделка с кредиторите на страната до 48 часа след референдума в неделя, предаде Ройтерс.
И гръцкият финансов министър Янис Варуфакис заяви, че има "100-процентова вероятност" да се постигне споразумение с кредиторите на Атина след референдума в неделя, какъвто и да е резултатът му, предаде Франс прес.
"Споразумение ще се постигне, без значение дали от урните ще излезе "да" или "не", каза Варуфакис за телевизия Би Би Си нюз.
"Ако е "да", това ще е лошо споразумение, банките ще отворят при лошо споразумение. Ако спечели "не"-то, ще имаме друго споразумение. Нещо от рода на предложенията, които ни бяха направени през последните дни", каза той.
Варуфакис призова гърците да гласуват против плана на кредиторите на неделния референдум, който може да реши бъдещето на Гърция в еврозоната.
В същото време обаче гтинският архиепископ Йероним призова гръцкия народ да гласува „за единството и за Европа", предаде РИА Новости .
„Времето, в което днес живеем, е може би най-критичното за гръцкия народ от Втората световна война насам. Това е отговорен час за всички ни. За всяка институция на тази страна, за партиите, за църквата, за всеки грък и гъркиня", пише архиепископът в свое обръщение, публикувано на църковния сайт Romfea. „Не трябва да позволяваме на отровата на разделението да се просмуче в душите ни. Това ще е престъпление по отношение на бъдните поколения. Трябва да гарантираме на децата си развиваща се и прогресивна Гърция. Гърция, която уверено върви напред", заявява архиапископът.
Архиепископ Йероним е известен със своята прозападна позиция. Някои среди в Гръцката православна църква го обвиняват в икуменизъм.
На въпрос телевизия АНТ1 какво ще стане при победа на отговора "да" на референдума, Алексис Ципрас отвърна, че изборът на гръцкия народ ще бъде уважен, предаде Франс прес.
"Ще задействам предвидената от конституцията процедура и ще се консултирам с партията" (лявата радикална партия СИРИЗА, на която е лидер), заяви той.
На въпрос за евентуални предсрочни парламентарни избори, премиерът заяви, че не трябва да се избързва. "Страната има конституция, която предвижда съответните процедури, аз ще остана институционният гарант на конституцията", каза Ципрас.
Гръцката конституция предвижда при евентуална оставка на правителството или да се произведат парламентарни избори, което обаче може да стане най-рано след месец, или съставяне на правителство на националното единство, което може да е ръководено от досегашния премиер ако той приеме, или от друг политик, който ще се избере от всички партии, желаещи да участват в такова правителство.
Алексис Ципрас каза още, че гледките на опашките пред банкоматите и на възрастни хора, които с часове чакат за си получат пенсиите са "притеснителни", но обвини за това партньорите на Гърция от еврозоната, които са принудили Европейската централна банка да замрази жизненоважното финансиране на банките.
Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис пък остро разкритикува прилаганата в Гърция през последните пет години политика на драстични икономии и дългата продължителност на преговорите с международните кредитори.
"Имаме много лоша система на управление в Европа. Това не е правилният начин да се ръководи един валутен съюз. Това е пародия. Това е комедия на грешките от вече пет години", каза Варуфакис.
"Програмата, която наложиха на тази страна и която искат да продължат да налагат, ще се запомни като най-големия провал в историята на икономиката", добави той.
Вчера Янис Варуфакис ясно даде да се разбере, че ще подаде оставка, ако в референдума спечели отговорът "да".
На въпрос от телевизия Блумбърг дали ако отговорът "да" спечели, той в понеделник вече няма да е финансов министър, Варуфакис отвърна: "Повече няма да съм."
В интервю в понеделник за гръцката телевизия ЕРТ за съдбата на правителството премиерът Ципрас подчерта, че не смята да остане на власт на всяка цена, припомня АФП.
Затова пък, ако на референдума спечели отговорът "не" Ципрас увери, че ще отиде в Брюксел възможно най-скоро да договори споразумение с кредиторите от МВФ и ЕС.
Той повтори, че отговорът "не" "не означава "не" на Европа, а реалистично решение", което цели по-малко съкращения в разходите и преструктуриране на дълга.
"В продължение на пет месеца Гърция бе подложена на безпрецедентен шантаж да приеме мерките за драстични икономии, народът трябва свободно да реши", заяви Ципрас.
Що се отнася до този вот, мисля, че до голяма степен европейците успяха да променят смисъла на това гласуване. Докато Ципрес искаше това да бъде подкрепа за неговите позиции или подкрепа за европейските. Европейците го превърнаха в гласуване „за" или „против" оставане в Еврозоната. Една част от хората го разбраха така, а на Десницата им изнася така да го разбират, но като прибавим и паниката с банките, много хора се уплашиха. С оглед на тази паника, не е ясно къде ще преобладават гласовете.
Това коментира в студиото на Нова телевизия журналистът Иван Гарелов.
„Споразумение ще има. То трябва да стане максимално бързо след вота. Но няма да има излизане от Еврозоната", прогнозира той.
Според него гърците са прави да искат разумни отстъпки.
„Малко е останало. Залогът е дали този вот да послужи за това правителството на Ципрас да се разклати до такава степен, че да се образува правителство на националното единство, в което да влязат партии като „Нова демокрация", „Пасок", „Потамос", които ще бъдат склонни на едно съглашателство", коментира още журналистът.
По думите му гръцкият дълг трябва да се разсрочи в годините и да се даде шанс на гърците да се завърти икономиката и тя да носи приходи на страната.
В Гърция конструктивният диалог е изместен от емоции и безсмислено надприказване. Страната е в ситуация, в която няма как да се намери решение на проблема, заяви в ефира на БНР Кристиан Вигенин - депутат от "БСП лява България" и член на Президиума на ПЕС.
Този референдум ще отчете мнението на гръцките граждани, но възможността проблемът, пред който е изправена Гърция, да бъде решен само от гръцките граждани и правителство, не съществува. Каквото и да се случи в неделя, от понеделник пак трябва да има преговори, пак трябва да има компромиси. Защото в днешния глобален свят, в рамките на глобалната финансова система, която имаме, и при ситуацията, в която в момента е Гърция, не може да се извади сама от такава криза, каза Вигенин.
Според него ограниченията, които бяха наложени на Гърция с началото на спасителните програми, са довели до задълбочаване на кризата и от ПЕС са отправили своите критики в тази посока.
Европейският съюз трябва да се опита да стимулира гръцката икономика, смята Вигенин. Той припомни и един факт от 2011-а година.
Тогавашното социалистическо правителство на Папандреу, което преговаряше по първата програма, в един момент видя, че на Гърция се налагат условия, които са неприемливи икономически и политически. Тогава, за изненада на всички, обяви, че ще предизвика референдум. Реакцията беше много остра, включително в самата Гърция, но и от партньорите. Тогава той се отказа от този референдум. Има едно емблематично изказване на Ципрас в онзи период, в което казва, че не може подобни решения да се стоварват на гърба на гръцките граждани, че това е бягство от отговорност на правителството. Виждаме обаче, че политическата среда в Гърция е такава, че референдумът се оказва единственото решение на сегашното правителство, каза бившият дипломат №1.