-
18 Май 2026 |
USD / BGN 1.1628
GBP / BGN 0.8705
CHF / BGN 0.9144- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Австралийската полиция разглежда нападението в Мелбърн като атентат
06 Юни 2017 | 08:18
/КРОСС/ Австралийският премиер Малкълм Търнбул заяви, че полицията разглежда нападението в южния град Мелбърн като "терористичен акт", предава Ройтерс.
От джихадистката групировка "Ислямска държава" заявиха, че въоръженият нападател е един от бойците й.
"Тази терористична атака от познат престъпник, човек, който наскоро е бил освободен условно, е шокиращо, малодушно престъпление. Това е терористичен акт и подчертава необходимостта да бъдем винаги бдителни, да не бъдем възпирани, винаги против ислямисткия тероризъм. Миналото му е изпъстрено с насилие. Били са му повдигнати обвинения за терористично престъпление преди няколко години и е бил оправдан. Знаело се е, че, поне в миналото, е имал връзки със съпроводен с насилие екстремизъм. Но той е бил неагресивен нарушител. Защо е бил на свобода", попита австралийският премиер Малкълм Търнбул.
29-годишния бежанец от Сомалия Якуб Хайре уби мъж и взе жена за заложник преди да бъде застрелян от полицията. Трима полицаи получиха леки наранявания, а жената е невредима.
Хайре е бил оправдан по обвинение в планирането на атака срещу военна база в Сидни през 2009.
Води се разследване, след като "Ислямска държава" пое отговорност за атаката. Якуб Хайре е имал съдебно досие.