-
08 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6795
GBP / BGN 2.2411
CHF / BGN 2.0885- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Стотици мъже се включиха в традиционното ледено хоро в Калофер
06 Януари 2016 | 09:02
/КРОСС/ Стотици мъже се включиха в традиционното леденото хоро в река Тунджа, с което Калофер се отличава в празнуването на Йордановден.
Мъжете се подготвят за традиционното къпане в реката още от предната вечер. Хора от цялата страна се събраха в града на Христо Ботев.
В реката първи скочиха калоферци, а после бяха последвани от гостите на града. Поверието е, че който се изкъпе в ледените води на река Тунджа няма да се разболява през годината.
Леденото хоро беше предвождано от кмета на града. Най-малкият участник е само на четири години. По традиция когато кръстът бъде изваден от водата се предава на най-малкия във водите на Тунджа, за да го върне на попа.
Леденото хоро в Калофер продължава повече от 30 минути, а след това започват кръщенета в река Тунджа.
Снимка: btv