• 20 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

Вицепрезидентът настоя българското училище „Христо Ботев“ в Братислава да се развива като иновативно учебно заведение

Вицепрезидентът настоя българското училище „Христо Ботев“ в Братислава да се развива като иновативно учебно заведение

/КРОСС/ Илияна Йотова разговаря със словашкия министър на образованието и със заместник-кмета на словашката столица

Българското средно училище „Христо Ботев“ в Братислава да влезе в списъка на иновативните учебни заведения – за това настоя вицепрезидентът Илияна Йотова на среща със словашкия министър на образованието, науката и спорта Мартина Лубийова. Вицепрезидентът бе в словашката столица по повод 70-годишнината на училището и откри юбилейната учебна година. „Христо Ботев“ е сред десетте най-авторитетни учебни заведения в Братислава.

Илияна Йотова благодари на словашката държава за подкрепата и грижите за учебното заведение. Мартина Лубийова изрази убеденост, че трябва да се работи за осигуряване на модерно оборудване в него и иновативни практики. Тази тема вицепрезидентът обсъди и със заместник-кмета на Братислава с ресор образование Людмила Фаркашовска, която отговаря за българското училище.

„Имаме голяма нужда от добри практики от страни със сходни проблеми като нашите“, отбеляза вицепрезидентът Илияна Йотова пред словашкия министър на образованието Мартина Лубийова. „Тенденциите са едни и същи, но в България се усещат по-силно“, отбеляза Лубийова.

Изтичането на млади високообразовани хора и дефицитът на технически подготвени кадри са сред общите проблеми за България и Словашката република. „Голяма грешка в България бе разформироването на професионалните средни училища. Сега тепърва създаваме дуална система, за която е необходимо добро сътрудничество между бизнеса и училищата. Нужни са стимули за работодателите, за да се включат в тази система“, подчерта вицепрезидентът.

Мартина Лубийова представи пред Илияна Йотова приетата от Словашката държава национална програма за развитие и образование за следващите 10 години, която съдържа конкретни мерки и осигурени за тяхното прилагане средства.

„В България допуснахме разделянето на училищата на добри и лоши. Системата на делегираните бюджети създаде максимата „Парите следват ученика“. Всичко това доведе до големи диспропорции“, заяви вицепрезидентът. Илияна Йотова подчерта, че обхващането на ромските деца в образователната система нерядко се превръща в невъзможна мисия.

Вицепрезидентът отбеляза, че България изпитва и недостиг на учителски кадри. „За българите учителската професия стана непопулярна. Вина носим като родители, общество и политици“,  Илияна Йотова.

На срещата бе изразено общото мнение, че повече хора трябва да се убедят в необходимостта от обучение през целия живот, за да могат да се приспособяват към непрестанно променящия се пазар на труда.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.