- 01 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.7973
- GBP / BGN 2.3352
- CHF / BGN 2.0780
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
ЕП иска намаляване наполовина на смъртните случаи към 2020 г.
27 Септември 2011 | 14:50
Брюксел, Белгия /КРОСС/ ЕС трябва да насърчи въвеждането на устройства за автоматично спиране, в случай че шофьорът е употребил алкохол („Alcolocks"), както и ограничаване на скоростта до 30 км/ч в жилищните зони, се казва в резолюция, която беше приета от ЕП на 27 септември. Парламентът призовава за спешно разработване на план за действие за периода 2011-2020 г., както и за хармонизиране на пътните правила, знаците, правилата за техническа изправност и допустимите нива на съдържание на алкохол в кръвта. Депутатите искат Европейската комисия спешно да разработи план за действие за периода 2011-2020 г., с цел да се намалят наполовина смъртните случаи на пешеходци и велосипедисти при пътни произшествия, както и намаляване на убитите на пътя деца под 14 години с 60% и редуциране на тежките наранявания с 40%.
Резолюцията призовава за назначаване на координатор за пътната безопасност на ЕС, който да подпомага държавите членки при прилагането на плана за действие.
Докладчикът Dieter-Lebrecht Koch (ЕНП, Германия) предлага да се въведе ограничение на скоростта от 30 км/ч в жилищните зони и по всички еднолентови пътища в градски зони, които не разполагат с отделна велосипедна алея.
До 2013 г. Комисията трябва да предложи мерки за хармонизиране на пътните правила, знаците и правилата за техническа изправност, както и за максимално допустимите нива на съдържание на алкохол в кръвта. Депутатите препоръчват нулева ставка за начинаещите шофьори през първите 2 години и за професионални шофьори във всеки един момент.
Членовете на ЕП препоръчват също така въвеждането на устройства за автоматично спиране, в случай че шофьорът е употребил алкохол („Alcolocks"), в автомобилите на шофьори, които вече са осъждани повече от един път за каране в пияно състояние.
Статистически данни (2009 г.)
• Повече от 35 000 души умират всяка година при пътни произшествия в ЕС;
• 1.5 милиона души са сериозно ранени, често с последици за цял живот;
• Социалната цена на пътно-транспортните произшествия се изчислява на 130 млрд. евро годишно.