• 06 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6795
  •  GBP / BGN 2.2411
  •  CHF / BGN 2.0885
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Австрийски лобист взел 100 000 евро за да лобира срещу Македония

Австрийски лобист взел 100 000 евро за да лобира срещу Македония

Виена, Австрия /КРОСС/ Според австрийския всекидневник "Salcburger Nahrihten" фонда, предоставен от гръцките бизнесмени и правителството в Атина е бил предназначен за заплащане на услуги към хората, които оказват натиск върху Македония да приеме компромисно решение за името, твърди в днешния си брой македонския ежедневник "Вечер".

Нов скандал с подкуп на европейски лобисти

Австрийският вестник "Salcburger Nahrihten" вчера публикува информация, че лобиста Петър Хохегер в съдебен процес, който се води срещу него в Австрия е признал, че част от парите, които са в неговата банкова сметка са от гръцки бизнесмени. По неговите думи, той е получил тези средства тъй като се е съгласил да "лобира" за гръцките интереси.

В проекта "Македония" той е бил задължен да лобира срещу това Македония да не запази конституционното си име. При разпит по делото "Бувог" Хохегер е признал, че от гръцки бизнесмени е получил 100 000 евро. Парите са били предназначени за изплащане на хората, които биха извършили натиск върху Македония за компромис, който би помогнал на Гърция.

Съобщава се също, че в началото и гръцкото правителство е било включено в проекта. Парите са били прехвърлени в Кипър, но както твърди изданието, не са били изплатени поради неизвестни засега проблеми.

Това не е първият случай с европейски лобисти, в които пряко или косвено е замесена Македония. Преди няколко месеца и евродепутата Зоран Талер, който бе докладчик за Македония в Европарламента бе арестуван заради корупционния скандал "Кеш за изменения", подробности за който публикува първи "Sunday Times". През март той бе принуден да си подаде оставката. Талер заедно с румънския евродепутат Адриан Северини и австрийския им колега Ернст Щрасер бяха обвинени, че от лобисти взели 100 000 евро за да представят в Европейския парламент изменение на закон в областта на банковото дело. Преоблечени журналисти на "Sunday Times" предложиха на тримата евродепутати 100 000 евро за изменение за нуждите на конкретен клиент. Поправката мина в Европейския парламент.

Северин и Щрасе също подадоха оставки. Талер бе част и от аферата "Надежда" на бившия президент Бранко Цървенковски. Той бе обвинен, че чрез агенцията "Пристоп" е участвал в изработването на стратегията за връзки с обществеността на лидера на СДСМ. 

/НИ/

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.