-
05 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6795
GBP / BGN 2.2411
CHF / BGN 2.0885- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Аштън: ЕС ще преразгледа политиките си спрямо Украйна
11 Октомври 2011 | 15:53
Брюксел, Белгия /КРОСС/ ЕС е силно загрижен по повод присъдата, издадена от Печорския районен съд на Украйна по делото срещу г-жа Юлия Тимошенко. Присъдата е в резултат на съдебно дело, несъобразено с международните стандарти за справедливост, прозрачност и независимост на съдебния процес, за което нееднократно призовавах в предишни мои изявления. Това, за съжаление, потвърждава факта, че правосъдието се прилага селективно в политически мотивираните дела срещу лидери на опозицията и членове на бившето правителство. Това мнение изказа върховният представител Катрин Аштън от името на Европейския съюз относно присъдата по делото срещу г-жа Юлия Тимошенко. По думите й особено разочароващо е, че се отнася до държава, която в момента председателства Комитета на министрите на Съвета на Европа.
ЕС призовава компетентните украински власти да гарантират справедлив, прозрачен и безпристрастен процес при обжалване от страна на Юлия Тимошенко, както и в други дела, свързани с членове на бившето правителство. Правото на обжалване не следва да се компрометира чрез налагане на ограничения върху възможността на обвиняемите да участват в предстоящи в Украйна избори, включително в парламентарните избори, които ще бъдат проведени следващата година.
Аштън заяви, че ЕС ще преразгледа политиките си спрямо Украйна. Начинът, по който украинските власти ще прилагат универсалните ценности и върховенството на закона, и конкретните им действия по отношение на тези случаи рискуват да доведат до дълбоки последствия за двустранните отношения между ЕС и Украйна, включително върху сключването на Споразумение за асоцииране, политическия ни диалог и сътрудничеството ни в по-широк план.