-
05 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6795
GBP / BGN 2.2411
CHF / BGN 2.0885- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
БСП е единствената партия с електорален вот
01 Ноември 2011 | 14:00
Пловдив /КРОСС/ Българската социалистическа партия е единствената политическа сила с електорален вот, това е заключението от анализа на резултатите на местните избори 2011. За наблюдателите на изборния процес стана ясно, че гласуването за останалите партии е било мотивирано и подплатено със стимули и мерки, недопустими за претенциите на която и да е европейска държава.
Нарушенията в изборните дни са много - като се започне със забранителните списъци, лишили хиляди пловдивчани от конституционното им право да упражнят вота си, търговията с гласове и се стигне до абсолютно недопустимото удължаване на изборния ден. ЦИК създаде собствени правили, присвоявайки си нормотворчески правомощия, които внесоха хаос в Общинските избирателни комисии, мултиплициран и в секционните комисии. Изборният кодекс, създаден и приет от ГЕРБ, обаче отнема всяка възможност да бъде потърсена отговорност от ЦИК за конкретни решения. В прерогативите единствено на прокуратурата е да се разследва как и защо са съставни избирателните списъци, както и по каква причина се удължи изборния ден на 23 октомври.
В Щаб-а на БСП - Пловдив постъпиха множество сигнали за порочно гласуване, но доказателственият материал по тези сигнали според юридическия екип едва ли ще бъде уважен от съда. Изборният кодекс на практика не оставя възможност за съдебен контрол и ярък пример за това е удълженият изборен ден. Очевидно е, че управляващите са взели всички превантивни мерки чрез действащото законодателство, сътворено от тях, да обезсмислят всякакви опити за касация на изборите.
Усилията на социалистите в Пловдив ще бъдат насочени да обясняват и разясняват на пловдивчани, че и по този начин са ограничени техни конституционни граждански права. Позицията на БСП - Пловдив ще бъде илюстрирана с конкретните случаи.