• 19 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 18°C

Студенти предлагат: висшето образование и науката - обвързвани с еврофондовете

Студенти предлагат: висшето образование и науката - обвързвани с еврофондовете

 

София /КРОСС/ Висшето образование и науката да бъдат обвързвани с европейските фондове. Това предложение правят студентите от Нов български университет (НБУ). Средствата по оперативните програми се явяват най-силният двигател за българската икономика в условия на икономическа стагнация и смятаме, че биха спомогнали за повишаването на инвестициите в образование и наука, от които спешно се нуждаем, и които са заложени като национални цели по програмата "Европа 2020", обясняват студените.

Според Студентския съвет на НБУ се предлага от началото на следващия програмен период връзката между висшето образование и науката и бенефициентите по европейските програми - бизнес, неправителствени и държавни организации и институции, да залегне като основен компонент при оценката на проектните предложения.

По този начин ще се насърчи и бонифицира участието на студенти и млади учени в подготовката и реализацията на проектите, ще се развие практическата им подготовка като се предостави възможност за провеждането студентски практики и стажове.

За университетите това ще означава развитие на административен капацитет, инвестиции в научно-изследователска и развойна дейност, ангажиране на академичиня състав с приложно-практически разработки и едно ново стъпало на диференциация в системата за атестиране на преподавателите.

Частният сектор ще спечели чрез преференциалния си достъп до научната инфраструктура и услугите на научните институти, както и чрез изграждането на практически подготвени и високо-ефективни човешки ресурси в лицето на своите стажанти.

 

Държавата ще постигне цялостно повишение на средствата от БВП, които се инвестират в сектора, а синергията от частните ползи съществено ще повиши качеството на образователните услуги и научната продукция. Подобни примери за публично-частно партньорство в образованието и науката съществуват и в други европейски страни. В Холандия от 70-те години насам функционират т.н. „магазини за наука”, смятат още студентите.

 

В своето становище от Нов български университет предлагат още редица нововъведения и реформи, сред които насърчаване на интереса на младите хора към науката чрез развитие на специални изследователски програми и възможности за финансиране на студентски научни проекти още в бакалавърска степен, междууниверситетска мобилност в рамките на страната и много други.

Становището на студентите е представено на министъра на образованието и науката Сергей Игнатов.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.