-
05 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6765
GBP / BGN 2.2365
CHF / BGN 2.0940- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
ЕСО: Енергийната система ще издържи на натоварването по празниците
21 Декември 2011 | 07:52
София /КРОСС/ Енергийната ни система може спокойно да издържи на натоварването по празниците. Това каза за БНР директорът на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Иван Йотов.
По повод заканите на миньорите от „Мини Марица Изток” да спрат подаването на въглища към четирите централи, които произвеждат 1/3 от тока в страната, Йотов коментира, че енергийната ни система не може да се справи, ако спрат работа ТЕЦ-овете от Маришкия басейн. Централите имат запаси от въглища за около три седмици, подчерта още шефът на ЕСО.
„Нито една система не би могла така лесно да се лиши от 3000 мегавата, така че аз се надявам да не се стига до там. Не може да бъдат внесени отникъде въглища, така че се надявам здравият разум да надделее”, добави той.
В началото на седмицата синдикалните организации в "Мини Марица Изток" обявиха, че стачната готовност при тях остава в сила, защото ръководството на фирмата е отказало да сключи споразумение по дейности, гарантиращи живота и здравето на работниците и държавното имущество. Не е постигнато споразумение и за изплащане на средствата, договорени в споразумението от юли тази година. Ако има стачка, най-вероятно тя ще в началото на следващата година.