• 17 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8000
  •  GBP / BGN 2.2782
  •  CHF / BGN 1.9913
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 11°C

Бюканън: САЩ намира общи цели с Иран

Бюканън: САЩ намира общи цели с Иран

/КРОСС/ Впечатляващи са силите, които не желаят ядрена сделка между САЩ и Иран. Сред тях са Израел и неговото могъщо лоби AIPAC, саудитците и техните сунитски съюзници в Персийския залив, почти единодушно републиканците и множеството демократи в Конгреса.

Може ли да се направи нещо за примирие в този отровен конфликт, който продължава между нас от взимането на американски заложници през 1979 година? Имаме ли допирни точки?

И на двата въпроса отговорът е положителен, вярват Барак Обама и Джон Кери. И то не без аргументи. Първо, алтернатива на примирието са прекъсване на преговорите, удвояване настояванията Иран да разкрие всичките си ядрени мощности, засилване на санкциите - неизбежно води към война. И ние го знаем. Сега американците не искат и друга война в Близкия Изток със страна, три пъти по-голяма от Ирак и със съюзниците й в региона. Нито пък Иран може да иска такава война. Ако аятоласите и моллите я искаха, те можеха да имат война със Съединените щати по всяко време през 30 години, откакто превзеха властта. Когато Роналд Рейгън полагаше клетва през 1981 г., нашите заложници бяха вече изненадващо на път за дома. При случайното сваляне на ирански Еърбъс от кръстосвача „Винсънс" през 1988 г. аятолахът прекрати войната със Саддам Хюсеин, обезпокоен, че американците са били готови да се намесят на страната на Ирак.

Защо Иран иска да избегне войната е очевидно. Като се имат предвид американската въздушна, ракетна и военноморска сила, както и възможностите за кибервойна, война със Съединените щати би причинила на Иран това, което ние направихме на Ирак, доведен до фалит, върнат назад десетилетия и, вероятно, разпадане на страната. Някои молли може и да са фанатици, но Иран не е управляван от глупаци.

Тогава, ако имаме взаимен интерес да избегнем война, къде са допирните точки между нас?

Да започнем със сунитските терористи от „Ал Кайда", които разбиха кулите-близнаци, и „Ислямска държава", която обезглавява християни, вероотстъпници и атеисти и има намерение да създаде халифат в Близкия Изток, където няма нито американци, нито християни, нито шиити.

Американци и иранци имат обща цел - да ги унизят и победят.

В сирийската война Иран и неговите шиитски съюзници от „Хизбула" предотвратиха падането на алевитския режим на Башар Асад. От години Иран помага Фронтът „Ал-Нусра" и ИД да бъдат държани далече от Дамаск.

Когато „Ислямска държава" превзе Мосул и голяма част от областта Анбар, иранците помогнаха за събирането на шиитска съпротива за защита на Багдад, а сега помагат на иракската армия в усилията й да си върне контрола над Тикрит.

До тази седмица САЩ стояха настрана, докато шиитските милиции биваха мачкани от по-малко от 1000 джихадисти. В сряда, все пак, ние се намесихме с въздушни сили, с което показахме зависимостта на Ирак от нас.

Това не противоречи, а по-скоро усилва мнението, че във войната за прогонване на „Ислямска държава" от Ирак ние и Иран сме на една и съща страна.

Иска ли Иран да замени американското влияние в Багдад?

Неопровержимо. Но когато ние унищожихме сунитския бааситски режим на Саддам, разпуснахме армията му и проведохме избори, ние смазахме шейните за ирански шиитски режим. И не можем да върнем обратно духа в бутилката.

Погледнете Йемен.

Тази седмица саудитците изпратиха свои въздушни сили срещу бунтовниците хути, които превзеха столицата Сана, прогониха президента и сега се придвижват южно към Аден, за да превземат половината страна.

Защо саудитски въздушни сили атакуват хутите?

Хутите принадлежат към секта, близка до шиитите и са подкрепяни от Иран. Сега хутите, които не горят от любов към нас, започнаха тази война, за да прогонят "Ал Кайда" от Йемен. А тяхната омраза към Ислямска държава със сигурност е по-голяма, отколкото към нас или Израел, защото миналата седмица 137 техни съветници бяха избити при взривове в две джамии в Сана. Ислямска държава пое отговорността.

Като обобщение, макар бунтовниците хути в Йемен, шиитската милиция в Ирак, Иран, „Хизбула" и алевитският режим на Асад може и да не ни обичат, те гледат на „Ал Кайда" и ИД като на смъртни врагове. И до този момент единствено те изглежда желаят да изпратят войски, за да ги победят.

Къде са турските, саудитските, кувейтските или катарски войски?

По време на Втората световна война американският боен флот и търговският флот доставяха танкове, оръжия и муниции на Съветския съюз, който вършеше най-много и страдаше от най-много жертви във войната срещу Хитлер.

Без значение от всички глупости на „Чичо Джо" в Техеран и Ялта, ние никога не станахме истински приятели или съюзници, както и не споделяхме нищо общо с чудовището Сталин.

И ако президентът Никсън можеше да вдига наздравици за Мао Цзедун, не можем ли ние да сключим сделка с аятолах Хаменей?

 

Пат Бюканън
The American Conservative

 

Патрик Бюканън - американски консервативен политик, коментатор и автор. Бил е съветник на президентите Ричард Никсън, Джералд Форд и Роналд Рейгън. През 1992 и 1996 г. участва в надпреварата за избора на кандидат-президент на Републиканската партия. Бюканън е автор на книгата „Самоубийството на свръхсилата: ще оцелее ли Америка до 2025?"

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.