• 20 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Христо Иванов: Имаме сигурни 160 гласа за конституционните промени

Христо Иванов: Имаме сигурни 160 гласа за конституционните промени

/КРОСС/Имаме сигурни 160 гласа за конституционните промени, които са и минимално необходимите, за да продължи процеса. Но въпросът е да получим 180 гласа, които ще осигурят бързо протичане на процеса с оглед да имаме резултат преди януарския доклад.

Това каза правосъдният министър Христо Иванов, който дойде заедно с премиера Бойко Борисов в НС за гласуването на първо четене на промените в Конституцията.

„Дойдохме с министър Иванов да помолим всички политически партии и депутати да го подкрепят, защото тази промяна е важна", заяви премиерът. Той изрази надежда кабинетът да събере 180 гласа за промени в Конституцията.

Очертава се консенсус, който се доближава максимално до разбирането за тези промени като национален проект, каза пред народните представители министърът на правосъдието. Тези промени, според Христо Иванов, не могат да бъдат нито на определено мнозинство, нито на определено управление, нито на определен министър. Това може да бъде само промяна, която се прави от цялото Народно събрание, заяви той. 

Под законопроекта са се подписали всички депутати от ГЕРБ, както и изключеният Здравко Димитров, без изключения групите на ДПС и на Реформаторския блок, 18 от Патриотичния фронт, 13 от Българския демократичен център (единственият депутат от партията на Николай Бареков Мартин Иванов - Данона, отсъства), трима независими - Ана Баракова, Гюнай Хюсмен и Муса Палев и трима от АБВ - Борислав Борисов, Кирил Цочев и Лъчезар Никифоров.

За да бъдат приети текстовете са необходими минимум 160 гласа. Ако промените намерят подкрепата на 180 народни представители обаче ще се премине към по-съкратена процедура. За да бъдат приети конституционните промени бързо обаче трябва да гласуват и подписалите се депутати от АБВ, които в началото на новия политически сезон обясниха, че не са съгласни с част от предложенията. Сред тях е квотното разпределение във Висшия съдебен съвет. От формацията на Георги Първанов настояват за равенство между професионалната и политическата квота.

Ако текстовете получат подкрепата на по-малко от 180 народни представители това означава, че второто и трето четене ще отпаднат за след изборите.

Международният стандарт, в каквато посока са и многократните препоръки на Венецианската комисия към нашата страна, е да бъде осигурено в съдийската колегия мнозинство от съдии, избирани от съдии, коментира още Христо Иванов. При положение, че сме обвързани с числото 11 на парламентарното представителство във ВСС, за да са по-малко те от 6-те представители на съдиите, трябва да са 5, остава 6 за другата колегия, на които някъде трябва да им намерим място, обясни числата правосъдният министър като заключи, че аритметиката е доста проста, а ситуацията е доста сложна.

Иванов посочи, че има теми, които повдигат различни становища, специално за разпределението на квотите. "Това, което обсъдихме с колегите е, че има различни начини, по които да се решат тези проблеми. Те трябва да бъдат търсени между двете четения", каза Иванов . Той допълни, че апелът им е бил: "Моля подкрепете по принцип", което по никакъв начин не обвързва с конкретика законопроекта на първо четене, за да може между двете, с необходимото уважение към важността на проблемите, които се поставят най-ярко от АБВ, да да бъде проведен разговор за различните варианти и решения. "Моето усещане е, че завършихме конструктивен разговор", каза Иванов.

Независимостта на съда не е просто някаква абстракция, поредната европейска ценност, в която всички се кълнем, без тя да има кой знае какво значение в живота. Независимостта на съда е абсолютно насъщен въпрос за всеки гражданин, който "престъпя дверите на съдебната зала", обърна се той по-късно към депутатите в пленарната зала.

Иванов подчерта, че предлаганите промени поставят основата на структурна реформа на съдебната власт, но не я изчерпват. Това, което евентуално ще бъде прието с промените в конституцията, след това трябва да се доразвие с промени в Закона за съдебната власт и в останалата част от законодателството. Целта е да се постигне отговорно и добро управление на съдебната власт, каза министърът.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.