-
07 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6795
GBP / BGN 2.2411
CHF / BGN 2.0885- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Местният вот - основна тема в печата
26 Октомври 2015 | 08:29
/КРОСС/"Местният вот показа, че подкрепата за партиите не се е променила след парламентарните избори през 2014 година. Това сочат предварителните данни от гласувалите за общинските листи в цялата страна. ГЕРБ остава първа сила с около 34% в национален мащаб. БСП не сдаде второто място на ДПС, каквито прогнози имаше. Партията на Лютви Местан е трета, следвана от Реформаторския блок", пише Труд.
"Местният вот затвърди позициите на управляващите партии", е заглавието и във вестник Сега.
"Вчерашните местни избори отчетоха по-слаба избирателна активност в сравнение с кметския вот през 2011 година", коментира Новинар.
"Живковски резултати", е водещото заглавие на 24 часа. "Рекорден брой убедителни победи на първи тур в големите градове", посочва вестникът.
"Вече е ясно, че изборният ден препотвърди някои стари и очерта нови негативни изборни тенденции. В истинска такава се превърна усложняването на изборите чрез много и трудно разбираеми бюлетини. Една отделна тема са съмненията, които предизвика сривът на сайта на ЦИК", пише в коментар вестник Земя.
"Безпрецедентен хаос в ЦИК" е заглавието на Дума.
Хакери сринаха вчера сайтовете на ЦИК, ГРАО и МВР. Виртуалните бандити действаха почти през целия изборен ден, използвайки предимно прокси сървъри, разположени на територията на Съединените щати, Китай и други райони зад Океана, отбелязва по темата вестник Стандарт.
Макар сайтът на ЦИК да заработи в ранния следобед, страницата на ГРАО, където може да проверим в коя секция гласуваме, и тази на МВР, където можем да подадем сигнал за нередности, продължиха да създават проблеми до края на изборния ден, посочва Телеграф.
Последната дума по въпроса за електронното гласуване след референдума ще имат народните представители. Причината е, че активността на гласоподавателите в допитването е по-ниска, отколкото на последните избори, но пък са гласували една пета от имащите право на глас, пише Стандарт.
Още преди обед гласоподаватели от различни райони на страната сигнализираха масово, че секционните избирателни комисии не им връчват бюлетина за референдума заедно с тези за местните избори. Според информациите членовете на някои СИК в столицата и други големи градове първо питат гласоподавателите дали искат да гласуват в националния референдум и едва тогава дават бюлетината за него, посочва Капитал дейли.
Против данък "вредни храни" се обявиха и учените. Ректорът на Университета по хранителни технологии предлага да се засили контролът върху качеството, пише в публикация Труд.
Средищните училища, в които учат деца от градове и села без учебни заведения, намаляват с 11 в сравнение с миналата година, посочва вестник Сега.
Опашките за смяната на летните гуми със зимни вече започнаха, а с това се вдигнаха цените както на каучуковите продукти, така и на услугите, отбелязва Монитор.
Новинар предупреждава от страниците си, цитирайки британски учени, че сиренето съдържа химикал, който води до тежка зависимост.