• 28 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8255
  •  GBP / BGN 2.2837
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

Бездимните цигари може да се окажат по-вредни от стандартните

Бездимните цигари може да се окажат по-вредни от стандартните

/КРОСС/ Темата за акциза на бездимните цигари се превърна във водеща последните две седмици и даде поле на извява на знайни и незнайни експерти в областта на опазването на човешкото здраве. Казусът с нагреваемите тютюневи изделия и дали са по-малко вредни от конвенционалните цигари влезе в сутрешните блокове на националните телевизии и стана повод за спорове в парламента.

Днес на първо четене бяха приети текстовете от Закона за акциза и данъчните складове, предвиждащ увеличение на ставката за бездимните тютюневи изделия. Поправката, която беше внесена от председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова  и народни представители от ГЕРБ, и Обединените патриоти предизвика сериозни спорове, както в малката коалиция, така и в сутрешните блокове на националните телевизии. В момента ставката за бездимните цигари е четири пъти по-ниска от тази на конвенционалните тютюневи изделия. Предстои депутатите да решат с колко тя ще бъде увеличена.

В разпаления дебат покрай предлаганото увеличение на акциза на бездимните тютюневи изделия информационният поток беше наводнен от защитниците на тези нови изделия с цитати от съмнителни по отношение на достоверността научни изследвания, твърдящи, че Iqos-ите са по-безвредни от всяка друго тютюнево изделие по света. Истината е, че към момента има малко на брой проучвания за ефекта на бездимните цигари върху здравето на хората. Повечето публикувани проучвания в САЩ са направени от учени, които под една или друга форма работят за Philip Morris. Те твърдят, че пушенето на IQOS води до понижена токсичност, по-ниски нива на вредни и потенциално вредни химикали и минимално въздействие върху здравето на белите дробове или сърцето, но не предоставят неопровержими доказателства за това.

Според доклад на Световната здравна организация, обаче, към момента няма никакви доказателства от независими научни източници, че нагреваемите тютюневи изделия са по-безвредни за околните (пасивни пушачи) от конвенционалните. Според СЗО, нагреваемите цигари са еднакво вредни, колкото всички други форми на тютюневи продукти. Новите нагряващи изделия не могат да премахнат вредните въздействия на тютюна, който е по начало токсичен и съдържа канцерогенни съединения дори, се казва в становището. Според експертите от престижната организацията, нагреваемите тютюневи изделия трябва да бъдат предмет на политически и регулаторни мерки, прилагани спрямо всички други тютюневи изделия, в съответствие с Рамковата конвенция за контрол на тютюневите изделия.

В подкрепа на тезата на световната здравна организация през последните месеци бяха публикувани и някои независими изследвания.  Учени от Университета в Калифорния публикуваха свое изследване в престижното медицинско издание BMJ Journals, според което бездимните тютюневи изделия, не са толкова безвредни, колкото твърди производителя. Изследванията са показали, че се наблюдава разтопяване на пластмасовия филтър, който служи за охлаждане на парите от тютюна. Въпреки че филтърът не е в пряк контакт с нагревателя, той до известна степен се разтопява, което освобождава токсични химикали като формалдехид цианохидрин, което може да бъде фатално за хората. Съединението се метаболизира в черния дроб и се разлага на формалдехид и цианид, твърдят учените.

Според друго изследване, публикувано в авторитетния медицински журнал JAMA Internal Medicine, тезата на Philip Morris, че IQOS не отделят дим, а само аерозол, не е вярна. Според авторите има множество видове дим, а наличието на съединения като бензопирен, полициклични ароматни въглеводороди, въглероден окис, ацеталдехид и др. са сигурен признак за протичане на пиролиза и отделяне на дим. Това означава, че околните хора си остават застрашени и подложени на опасни токсини.

В следващо проучване в JAMA Internal Medicine се казва, че без значение дали IQOS произвеждат дим или само аерозол, те отделят еквивалентни количества канцерогенни вещества с тези от конвенционалните и дори по-високи количества от опасните полициклични ароматни въглеводороди. Които са изключително опасни за човешкото здраве.

Темата предизвика и широк дебат в САЩ, където Philip Morris подаде две заявления към американската агенция за контрал на храните и лекарствата (FDA). Първото е от март 2017 г. е за пускане на пазара в САЩ на продукта IQOS като нов тютюнев продукт. По настоящем компанията все още няма право да продава бездимните цигари в САЩ. Другото заявление е да има възможност да рекламира и продава продукта като по-малко вредно в сравнение с конвенционалните тютюневи изделия. В края на януари 2018 федералният консултативния комитет към FDA отхвърли твърденията на Philip Morris, че IQOS намалява риска от заболявания, свързани с тютюна и е по-малко рискован, в сравнение с конвенционалните цигари. Според експертите тютюневия гигант не е предоставил достатъчно доказателства, за да покаже, че техният продукт намалява риска от заболяване в сравнение с конвенционалните цигари.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Познавам хора,който като са почнали да пушат iqos са спряли другите цигари ме пушат смесено,просто не им харесва вече нормалната цигара,много са малко,който пушат двата вида

10.05.2020 03:07:09

Анонимен

Хайде стига фалшиви новини

10.05.2020 03:05:39

Анонимен

2 години пуша тези цигари и нямам сърцебие в сравнение със старите цигари не са по-вредни

10.05.2020 03:05:03

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.