• 24 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.2757
  •  CHF / BGN 2.0011
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Високи нива на стрес у всяка втора жена с рак на гърдата

Високи нива на стрес у всяка втора жена с рак на гърдата

/КРОСС/ За първи път в България екип от онколози от МБАЛ „Надежда" изследва качеството на живот преди и след химиотерапия при жени с рак на гърдата чрез методология, използвана във водещи лечебни заведения в целия свят.
Всяка пета жена с карцином на млечната жлеза не може да приеме болестта си, както преди, така и след лечението, а всяка втора се безпокои от влиянието на стреса върху заболяването, показват данните от изследването. Въпреки отчетеното подобрение на редица показатели във функционалното състояние на болните след приключването на химиотерапията, емоционалните им притеснения остават на тревожно високи нива години след прекратяване на профилактичното лечение. Сред тях са страх от смъртта и притеснение от влошаване на състоянието им. Над 30% от анкетираните споделят, че и преди, и след лечението не могат да спят добре, а над 50% се чувстват сексуално непривлекателни. Все пак, след химиотерапия 80 - 90% от пациентките са в състояние да работят, а над 95% не губят надежда в борбата с болестта.
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Всяка година в света се разболяват повече от 1 000 000 жени, а над 400 000 стават жертва на болестта. Често поставянето на диагнозата карцином на млечната жлеза стигматизира пациентките, независимо от стадия, в който те се намират. Въпреки регистрираното безспорно подобрение по отношение на общата преживяемост на болните, химиотерапията и ендокринната терапия неизбежно повлияват негативно качеството им на живот. Затова екип от онколози от МБАЛ „Надежда" направи проучването за качеството на живот преди и след адювантна/профилактична химиотерапия чрез валидиран въпросник FACT-B ( Functional Assessment of Cancer Therapy). Проучването измерва качеството на живот на пациентите, като се оценява въздействието на терапията при рак в няколко области: физическа, социална/семейна, емоционална и функционална. То е проведено в периода декември 2018 - юли 2019г. в Клиниката по медицинска онкология в МБАЛ „Надежда". В изследването са участвали 149 жени, които са провели химиотерапия в болницата.
В битката с рака водеща е ролята на медицинския онколог, който трябва да информира добре пациентите за стадия на болестта им и прогнозата за развитието й с цел намаляване на нивата на тревожност и подобряване качеството им на живот. Екипът, провел проучването, напомня, че семейната подкрепа е изключително важна за преодоляване на негативните емоции, свързани с лечението.
Цялото проучване можете да откриете ТУК.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.