• 17 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.3227
  •  CHF / BGN 2.0514
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 22°C

Сриваме държавен сайт срещу $100

Сриваме държавен сайт срещу $100

/КРОСС/Срещу сумата от 100 долара всеки, който знае как да си пусне компютъра и да влезе в интернет, може да срива държавни сайтове наред, пише "Телеграф".

Причината е, че за смешни суми в непроследимата валута биткойн хакерски групи предлагат готови пакети от софтуер плюс заразени компютри, необходими за т.нар. DdoS атаки. Чрез тях на първия и втория тур на кметските избори бяха сринати сайтовете на ЦИК, МВР, ГРАО, ДАНС, Народното събрание, Информационно обслужване и КЕВР и др. Според анализа на разследващите партия, която е очаквала нисък резултат на изборите, може да стои зад атаката с цел компрометиране на вота. Експерти по киберсигурност и системни администратори са категорични, че сриването на портал не е хакерски удар, а нещо, което всеки може да свърши, ако си плати. „Държавните сайтове се поддържат от държавни служители на заплата, които в повечето случаи не са никакви специалисти, затова и деца блокират тези портали", коментираха запознати. Как става Самият срив се дължи на т.нар. претоварване. Ако един компютър със слаби характеристики може да направи около 360 опита в минута да отвори даден сайт, то 1000 РС-та могат да изпратят 360 000 заявки и порталът не издържа. Екип на „Телеграф" откри няколко оферти за заразени компютри в интернет, като тарифите започват от 23 долара. Плащанията в повечето случаи се правят във виртуалната валута биткойн, тъй като е непроследима. Сумата зависи от това за колко време клиентът ще иска да наеме заразените компютри, за да държи сайтовете извън строя. 

Предоставянето на заразени компютри, при това легално, от фирми не е престъпление. Причината е, че те се използват и за т. нар. пенетрейшън тестове, които се правят в банки и частни фирми. С тях служител от компанията пробва дали сървърът на фирмата би издържал определена DdoS атака. „Може да се ползва както за добри, така и за лоши цели, въпросът е кой ще плати и какви са целите пред този, който ще натисне копчето", коментира ай ти специалист. Милиони компютри по света, които в последствие се използват за подобни операции, е пленил вирусът „Зевс" - разновидност на троянския кон. Програмата първо претърсва PC-то за ценна информация като интернет банкиране и паролите за него, а след това може да го използва за атака. Достатъчно е машината само да е свързана към интернет. Един от създателите на зловредния код - Евгений Михаилович Богачев, е в списъка на издирвани лица на ФБР, а бюрото в САЩ е обявило награда до 3 млн. долара за информация, която би довела до задържането му.
.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.